Metalul Buzău căștigă și se apropie de liderul CSM Râmnicu Sărat

Avatar photo

Publicat

pe

Metalul Buzău a revenit în plasa liderului CSM Rm.Sărat după succesul cu 2-0 (1-0) de sâmbătă, dîn urma unui joc disputat pe ”sinteticul” din Crâng. Jocul a fost dominat de elevii lui Vali Stan, care au fost o idee mai lucizi și mai combativi, iar acest rezultat apropie ambele formații de semifinalele  competiției.

Buzoienii au deschis scorul după 19 minute de joc, când experimentatul Sergiu Arnăutu a reluat din careu un balon respins de portarul Toader. Încurajați de un important contingent de fani, dintre care și circa 100 de copii care fac fotbal la Rm.Sărat, oaspeții au încerat să revină în joc, dar nu au găsit soluțiile necesare pentru a puncta pe tabelă. Râmnicenii nu au mai avut ”răutatea” (evident, în sens pozitiv) de la ultima întâlnire directă, încheiată nedecis, iar acest lucru s-a văzut în rezultatul final.

La pauză, Metalul a intrat cu un avantaj fragil, pe care l-au conservat în repriza secundă. Ba mai mut, în minutul 68, Alin Manea a finalizat din interiorul careului un contratac de manual al ”albaștrilor”, încheind practic conturile după nici 70 de minute. Vizitatorii au forțat, introducându-l în teren și pe tehnicul Ionuț Roman,  dar nu au găsit resursele necesare pentru a perfora poarta bine apărată de Dinu. Pe fondul schimbărilor de jucători, jocul a mai scăzut în intensitate, iar cei doi antrenori au rulat aproape întreg lotul avut la dispoziție, cu excepția câtorva jucători și a portarilor de rezervă.

Victoria aduce pe Metalul Buzău la un punct în spatele liderului, chiar adversara de sâmbătă. Peste trei etape, duelul buzoiano-râmnicean își va mai derula un episod, de data aceasta pe terenul din Rm. Sărat. La final, o veste bună, mai precis un rezultat favorabil ambelor echipe, dar mai ales buzoienilor – Aerostar Bacău a spulberat mitul invincibilității Braniștei pe teren propriu și a dat lovitura chiar pe ”Oțelul”, impunându-se cu scorul de 2-1 (1-1). Unirea Braniștea este adversara ambelor combatante de sâmbătă, gălățenii dând piept în numai o săptămână atât cu ”Oli”, cât și cu Metalul, ambele jocuri urmând a se disputa pe terenurile din județul Buzău. Nu va fi facil, dar ambele combatante buzoiene pleacă cu prima șansă. La polul opus al clasamentului, Focșaniul s-a impus la Limpeziș la scor de neprezentare, după ce la 2-0 buzoienii au ratat o lovitură de la 11 metri. Urmează o etapă intermediară, marți-miercuri, în care CSM Rm. Sărat joacă acasă cu Braniștea, iar Metalul Buzău ia drumul Bacăului, pentru confruntarea cu Aerostar.

METALUL BUZĂU – CSM RM. SĂRAT   2-0 (1-0)
Au marcat:Arnăutu (19), Manea (68)
METAUL:Dinu, Ceaușu, Ghinga (cpt), Nedelcu, Mihai, Antone, Manea, Borțoneanu, Mănăilă, Tudorică, Arnăutu  Rezerve: Mihăescu, Bardaș, D.Stan, Marcu, Păun, Cocîrlă, Moldovan, Spătaru, Trandafir   Antrenor: Valentin-Adrian Stan
CSM:Toader, Surugiu,Ceaușel (cpt), Ioniță, Ignat, Danciu, Oprea, Socol, Constantinescu, Mihalcahe, Burlacu    Rezeve: Râpeanu, Băciuț, Roman, Calotă, Ionescu, C.Ionescu,Tănăsele
Au arbitrat Valentin Naidin (Turnu Măgurele), Cosmin Vatamanu (București) și Ionuț E     rchian (Medgidia)
Observator arbitri:Mihai Păiș (Galați)
Delegat joc:Roxana Berceanu (București)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net