Conectează-te cu noi

Sport

Liderul Metalul Buzău învinge la scor CSM Râmnicu Sărat | LIGA3: Rezultatele etapei

Avatar photo

Publicat

pe

SURSA FOTO: Metalul Buzău(Facebook) - Aurelian Trifan

Derby-ul etapei a XVIII-a a adus pentru CSM Râmnicu Sărat o înfrângere zdrobitoare în fața liderului seriei AFC Metalul Buzău, pe terenul sintetic situat langa stadionul Gloria. A fost o partidă esentiala pentru echipa din Râmnicu Sărat, având șansa de a avansa în play-off, dar visurile au fost spulberate de o prestație dominatoare a echipei adverse.

Metalul Buzău și-a impus autoritatea în teren, marcând nu mai puțin de cinci goluri, prin Adrian Moldovan în minutul 38, Alexandru Saim Tudor înainte de pauză, în minutul 45, Claudiu Borțoneanu în minutul 58, iar Odoh Chika și Alin Manea în minutul 69.

Această înfrângere grea, mentine pe CSM Râmnicu Sărat in play-out. Metalul Buzău alaturi de CSM Focșani, Sporting Liești, Unirea Braniştea va lupta in play-off  in timp ce CSM Râmnicu Sărat va evolua alaturi de Dacia Unirea Brăila, ACS Hamangia Baia, Voința Limpeziș, Viitorul Ianca și Viitorul Șuțești.

În lupta grea pentru evitarea retrogradării, și Voința Limpezis a suferit o nouă înfrângere astăzi, în fața echipei de la Ianca, scor 2-1 pentru Viitorul Ianca.

În această rundă a XVIII-a, rezultatele partidelor au fost următoarele:

• Sporting Liești – Dacia Unirea Brăila: 5-0
  • CSM Focșani – ACS Hamangia Baia: 5-0
  • Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat: 5-0
  • Unirea Braniștea – Viitorul Șuțești: 4-0
  • Viitorul Ianca – Voința Limpeziș: 2-1

Clasamentul actual arată că Metalul Buzău domină în fruntea clasamentului, urmată de CSM Focșani și Sporting Liești, în timp ce lupta pentru supraviețuire în ligă este tot mai acerbă pentru echipele aflate în subsolul clasamentului.