Etapă perfectă pentru echipele „buzoiene” | AFC Metalul, CSM Râmnicu Sărat, ACS Voința Limpeziș

Avatar photo

Publicat

pe

După o scurtă pauză de iarnă, Liga a III-a și-a reluat traseul, iar Voința Limpeziș a avut programat un duel pe teren propriu, cu ”lanterna” din Șuțești. Jocul nu a fost deloc simplu, întrucât oaspeții s-au întărit serios în pauza de iarnă, profitând de situația unei alte echipe din județul vecin, Viitorul Ianca. Nu mai puțin de patru jucători cu experiență au ajuns de la Ianca la Șuțești, cel mai sonor nume fiind al atacantului Dragoș Mucuță, cel ce a dat mari bătăi de cap sâmbătă băieților echipați în alb și albastru. La oaspeți l-am remarcat și pe Marius Drăguț, supranumit „Torje de Buzău”, fost component al Gloriei Buzău, nu cu mult timp în urmă.

Cu o „zestre” de numai patru puncte acumulate, echipa vizitatoare a arătat un nivel de joc mult peste locul ocupat în clasament, ei controlând în majoritatea timpului prima repriză și intrând în avantaj la pauză. În minutul 30, după o frumoasă acțiune colectivă a roș-albilor Mucuță „prelucrează” un balon în careu, pasează pentru Tarozzi, iar jucătorul trecut și pe la Chiscani deschide scorul. Cinci minute mai târziu, Ofori Nyarko șutează năprasnic în transversală, balonul revine în teren și gazdele cer insistent acordarea unui gol. Deși revăzută de zeci de ori pe monitoare și laptop-uri, faza a rămas fără rezultat, deși opinia generală este că ar fi fost un gol valabil. Așadar, la pauză, Voința era condusă de Viitorul cu 0-1!

Amfitrionilor le trebuia un impuls ofensiv și acesta a venit imediat după reluare. Forțat de împrejurări, antrenorul Nițoi îl introduce în teren pe Ariel Argumedo, cel care avea să revitalizeze compartimentul ofensiv. Alături de el, parcă și Ayanga și McCarthy au ”prins viață” pe cele două benzi, iar Voința Limpeziș a preluat controlul ostilităților. Argumedo a adus egalarea în minutul 65, generând bucuria în tribune. Se joacă pe contre, tânăra defensivă a gazdelor este greu încercată de Mucuță și colegii acestuia, balonul este scos de două ori din apropierea liniei porții, iar cu zece minute înainte de final Voința marchează golul izbăvitor.

O acțiune personală a lui Robert Ayanga este stopată neregulamentar de adversar în careu, iar arbitrul acordă prompt lovitură de la 11 metri. Investit căpitan de echipă în lipsa suspendatului Alexandru Lemnaru, fundașul Ionuț Vișan își asumă executarea acelui penalty și transformă cu mult sânge rece, cu o execuție pe centrul porții, la semi-înălțime. Până la final gazdele mai au ceva șanse de gol, dar irosesc câteva atacuri în superioritate, fiind nevoite să tremure până la ultimul fluier. La ultima fază, Mucuță bate excelent o lovitură liberă de la vreo 22 de metri, ușor lateral, și portarul Ciolacu respinge incredibil de lângă bară, cu riscul unei accidentări. A fost o fază la care peste 95% dintre cei prezenți au văzut balonul în plasă.

Se termină 2-1 și buzoienii mai adaugă trei puncte în clasament, consolidându-și poziția a opta. Au profitat și de eșecul celor de la Ianca (1-2 cu Rm. Sărat) și s-au apropiat la numai patru puncte de echipa din față, Hamangia Baia. Tulcenii au fost învinși la scor la Braniștea, un 9-0 care nu lasă loc de prea multe interpretări. Limpezișul va da piept etapa viitoare, tot pe propriul teren, cu Lieștiul, echipă ce a învins oarecum surprinzător pe vice-liderul CSM Focșani.

VOINȚA LIMPEZIȘ – VIITORUL ȘUȚEȘTI 1-2 (0-1)

Au marcat: Argumedo(65), Vișan (65), (80-penalty), respectiv Tarozzi (30)

VOINȚA: Ciolacu, Vasile, Alexandru, Vișan (cpt), Dobre (Argumedo), Gață, Madrigal (Bratu), McCarthy, Ofori, Ayanga, Georgescu Antrenor: Virgil Nițoi

VIITORUL: Mihai, Coteț, Postolea, Custură, Drăguț, Irimia (cpt), Dima (Huțu), Tarozzi, Nicolaie (Căldăruș), Tiutiu, Mucuță Delegat: Mihai Vrabie

Au arbitrat Theodor Oancea (București), Răzvan Tudor (București) și Mihai Bălțatu (Buftea); Delegat joc: Elena Raluca Șerban (București); Observator arbitri: Cristian Nica (Ploiești)

Etapa perfectă pentru „buzoiene”

Runda cu numărul 16 a prins din plin reprezentantele județului Buzău, toate cele trei competitoare obținând succese pe linie. Cronologic, prima a intrat în scenă CSM Rm. Sărat, aceasta impunându-se după un meci mai mult decât dificil la Ianca cu 3-2, grație unei „triple” semnate de Mădălin Socol. Liderul Metalul Buzău s-a impus scontat în fața Brăilei, cu un categoric 5-0, după reușitele trecute în dreptul lui Moraru, Alin Manea, Moldovan (2) și Pelivan. În fine, Argumedo și Vișan au adus succesul Voinței Limpeziș, așa cum am detaliat mai sus.

Etapa următoare, râmnicenii dispută o adevărată finală pentru play-off, pe teren propriu contra Unirii Braniștea. Metalul se deplasează în județul Tulcea, pentru duelul cu Hamangia Baia, iar la Limpeziș poposește Sporting Liești, partida ce va fi transmisă în direct pe canalul nostru de YouTube.

Rezultatele etapei:

Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat 2-3
Răzvan Păvălache (18), Marius Coman (41 – penalty) / Mădălin Socol (25, 77, 87 – penalty)
Sporting Lieşti – CSM Focşani
1-0
Adrian Grigoraș (86 – penalty)
Metalul Buzău – Dacia Unirea Brăila
5-0
Ștefan Moraru (24), Adrian Moldovan (63, 70), Alin Manea (67), Ionuț Pelivan (90)
Unirea Braniştea – ACS Hamangia Baia
9-0
Denis Cireș (1), Gabriel Răducan (3, 11, 49, 59), Dragoș Voicu (33), George Popa (36), Robert Șoptică (53), Robert Țicămucă (76)
Voinţa Limpeziş – Viitorul Şuţeşti
2-1
Elias Ariel Argumedo Gutierrez (65), Ionuț Vișan (80 – penalty) / Filippo Tarozzi (30)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net