Etapă fructuoasă pentru toate cele trei reprezentante ale fotbalului buzoian în Liga a treia

Avatar photo

Publicat

pe

Metalul Buzău a depășit cu bine și cel de-al cincilea hop, meciul de pe teren propriu contra Lieștiului consfințind un nou succes pentru alb-albaștri. Deși s-au impus la limită, succesul buzoienilor este dincolo de orice dubiu, amfitrionii controlând clar ostilitățile și irosind câteva ocazii bune de a se impune mai clar. Cu ajutorul colegilor din apărare, portarul Dinu ajunge în acest sezon la peste 450 de minute fără gol primit, ceea ce reprezintă o performanță și un motiv de mândrie pentru unul dintre cei mai buni goalkeeper-i din sezonul trecut și din acest start de sezon. Deși în urma acestui rezultat Metalul încheie podiumul, ”echipa buzoienilor” se poate mândri cu acel 16-0 la golaveraj, buzoienii marcând cele mai multe goluri și neprimind nici unul, scrie arenabuzoiana.ro.

Ca de fiecare dată, Lieștiul s-a dovedit din nou un adversar incomod, care s- a apărat cât a putut de bine și a contraatacat periculos, obținând câteva lovituri de colț. În plus, Metalul a trebuit să se confrunte și cu lipsa lui Alin Manea, indisponibil pentru acest joc din cauza unei accidentări. Cel mai optimist suporter a fost chiar semnatarul acestui articol, care a anticipat un succes buzoian fără gol primit, ba chiar și remiza ”albă”  de la pauză. Cine știe, poate ”oracolul de la Bălcești” are vreun echivalent  și prin preajma Crângului…

Impulsionați puternic de pe bancă de cuplul de antrenori Vali Stan-Mircea Ștefan, gazdele au început în forță și și-au creat două mari ocazii de gol în primele zece minute de joc. În compartimentul ofensiv, Arnăutu, Pelivan și Saim au pus probleme adversarilor, așa cum s-a întâmplat după 28 de minute, când ultimul menționat a tras bine, dar puțin peste poartă. Finalul de repriză îl mai aduce o dată pe Pelivan în fața golului, dar ”nouarul” Metalului nu găsește ținta. În prelungirile reprizei, fundașul  Alberto Olaru reia periculos cu capul după un ciorner de pe dreapta, dar balonul ocolește din nou cadrul porții. 0-0 la pauză, după un prim mitan controlat autoritar de gazde, pigmentat și cu câteva cornere obținute de băieții echipați sâmbătă în roșu, dar rămase fără rezultat.

Minutul 55 aduce reușita mult așteptată. Tânărul Ștefan Moraru pătrunde curajos în careu și trimite puternic la vinclu, la colțul lung, sărbătorind apoi reușita în uralele spectatorilor care au umplut tribuna a doua, situată la umbră. Până la finalul jocului tot buzoienii au inițiativa, dar nu se mai petrece mai nimic notabil, cu excepția unor modificări de efectiv, șase la număr, cinci pentru gazde și una pentru gălățeni. Și astfel Metalul Buzău câștigă și își securizează ultimul loc  pe podium, obținut în urma remizei de etapa trecută de la Braniștea. În plus, golaverajul plasează Metalul în poziția de lider cu punctaj maxim, dacă luăm în considerare doar meciurile disputate pe teren propriu.

Etapă fructuoasă pentru toate cele trei reprezentante ale fotbalului buzoian în Liga a treia. Dacă în urmă cu o săptămână vedeam două eșecuri și o remiză, acum putem vorbi despre victorii pe linie. CSM Rm. Sărat a obținut vineri un succes similar cu al Metalului, reușita ”Taurului” Florin Alexandru aducând primele puncte în contul galben-albaștrilor. Surpiza plăcută s-a înregistrat la Tulcea, unde Limpezișul, cu un ”Bebe”Lemnaru în mare formă, a surclasat pe Hamangia Baia, cu un categoric 5-0. Alături de ”decarul” Lemnaru, pe lista marcatorilor s-au regăsit Charles McCarthy și Elias Argumedo, fiecare cu câte o reușită.

Runda viitoare aduce din nou meciuri interesante. Aflată la egalitate cu Brăila în fruntea clasamentului, CSM Focșani, cu fostul atacant al Gloriei, Cristian Ciobanu, în mare formă, vine la Buzău pentru a da piept cu Metalul. Celelalte două echipe buzoiene au duel direct,pe terenul din micuța localitate aflată în apropierea Buzăului. Interesant este și la Braniștea, acolo unde se va deplasa liderul Dacia Unirea Brăila. Care Brăila va primi peste două săptămâni vizita Metalului Buzău…Se anunță un campionat interesant, disputat și de văzut!

(Articol: Florian NECULAI / Foto: Aurelian TRIFAN)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net