Metalul Buzău campioana seriei a doua din LIGA a III-a

Avatar photo

Publicat

pe

Povestea duelului atât de pasionant pentru supremație dintre buzoieni și râmniceni a luat sfârșit sâmbătă, o dată cu ultima etapă din play-off. Un succes cu Bacăul, coroborat cu o înfrângere a lui CSM Rm. Sărat la Braniștea, au fost de ajuns pentru a încorona trupa lui Vali Stan ca și campioană a seriei.

Pe o ploaie rece, densă și sâcâitoare, buzoienii au învins sâmbătă clar pe Aerostar Bacău, dar nu fără emoții, mai ales că în minutul 55 era 3-0, iar două minute mai târziu se făcuse 3-2. Marcu cu un lob superb și Arnăutu din penalty duseseră scorul a pauză la un 2-0 ce părea liniștitor, după o primă parte alertă, în care au ieșit în evidență câteva parade reușite de cei doi portari, Dinu de la Metalul demosntrând o dată în plus că este poate cel mai bun goalkeeper al seriei.

Imediat după reluare, atacantul Adrian Moldovan transformă un penalty pentru 3-0, apoi vin cele două goluri rapide ale oaspeților. A fost însă un simplu foc de paie, pentru că Antone și Borțoneanu marchează spectaculos și stabilesc scorul final la un reconfortant 5-2. Un succes fără dubii pentu jucătorii echipați în albastru și o mare bucurie, înainte de faza semifinală.
Metalul profită de rezultatul de la Liești, acolo unde Unirea Braniștea a adus râmnicenilor un nou eșec, și termină play-off-ul în frunte. În urma acestor rezultate, buzoienii vor evolua miercuri în semifinale la Piatra Neamț, iar la Râmnicu Sărat vine Foresta Suceava. Returul ar trebui să se desfășoare sâmbătă, dar dacă tragerea a sorți de luni va program jocul Gloriei cu UTA la Buzău, este posibil ca meciul retur dintre Metalul și Ceahlăul să fie cumva devansat. Mult succes ambelor reprezentante ale județului Buzău! La polul opus al clasamentului, în derby-ul codașelor, Voința Limpeziș a învins cu 6-2 pe Dacia Unirea Brăila, și a terminat cu capul sus primul sezon în a treia ligă din istoria echipei.

METALUL BUZĂU – AEROSTAR BACĂU 5-2 (2-0)
Pentru buzoieni au marcat Antonio Marcu (10), Sergiu Arnăutu (45), Adrian Moldovan (53), Nicolas Antone (60) și Claudiu Borțoneanu (75)
METALUL: Dinu, Mihai, Ghinga (cpt), Manole, Ceaușu, Antone, Marcu, Stan, Bardaș, Tudorică, Arnăutu Rezerve: Mihăescu, Puiu, Păun, Moldovan, Chirpac, Cocîrlă, Mănăilă, Spătaru, Borțoneanu Antrenor: Valentin Adrian Stan
AEROSTAR: Mocanu, Prențu, Benchea, Pavel, Căpușă, Bobârnac, Gavrilă, Chirilă, Belciu, Zaharia, Vraciu (cpt) Rezerve: Axinte, Tilibașa, Bucur, Baisan, Coroamă, Atodiresei, Pal Antrenor: Mihai Ionescu
Au arbitrat Gabriel Silviu Popa (Vaslui), Alexandru Andrei Roman (Târgu Neamț) și Dragoș Cristinel Ploae (Vaslui)
Observator arbitri: Ionuț Borcan (Ploiești)
Delegat joc: Eugen Cătălin Popescu (Ploiești)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net