Conectează-te cu noi

Sport

Farul Constanţa – FCSB 3-2. Echipa lui Gică Hagi e campioana României, după un meci dramatic la Ovidiu

Avatar photo

Publicat

pe

FC Farul Constanța este noua campioană a României la fotbal masculin. Echipa condusă de Gheorghe Hagi s-a impus în penultima etapă, în derby-ul cu ocupanta locului doi FCSB, câștigând cu 3-2, după ce a fost condusă cu 0-2 în debutul meciului, și are acum 4 puncte avans, cu o etapă înainte de final.

FCSB a început în forță meciul cu Farul Constanța, însă jucătorii lui Hagi nu s-au pierdut cu firea

FCSB a început tare la Ovidiu şi a condus cu 2-0 după golurile marcate de Şut, cu un şut superb de la distanţă, în minutul 9, şi de Compagno, din faţa porţii, în minutul 17.

Gazdele au început să preseze, iar bucureştenii au avut o bară, prin Compagno, în minutul 40, însă insistenţa Farului a dat roade în minutul 42, când Mateus Santos a înscris cu o lovitură de cap, la o greşeală a portarului Târnovanu.

În partea secundă Tudor Băluţă a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 58, dintr-o centrare a lui Casap. În continuare s-a jucat pe contre, iar gazdele au marcat golul victoriei în minutul 86, prin Louis Munteanu, aducând titlul în vitrina Farului, transmite news.ro.

Gică Hagi, înainte de meciul Farul Constanța – FCSB: „Viaţa merge înainte şi după acest meci. Sper să fiu inspirat”

Tehnicianul echipei Farul Constanţa, Gheorghe Hagi, declara sâmbătă că speră să fie inspirat la meciul cu FCSB, la care jucătorii săi trebuie „să exceleze”.

„Suntem pe un drum bun şi foarte bun, încă nu am ajuns să fim excelenţi, fantastici sau geniali. Dacă vom câştiga meciul de duminică va fi un lucru excepţional pe care l-a făcut echipa, clubul în această perioadă. În momentul de faţă un rezultat e cert: vom participa în cupele europene. Am pus în spatele nostru patru cluburi foarte bune, foarte bine organizate, cu mai multă experienţă, cu poaate bani mai mulţi şi obiective de la început spuse de a câştiga. Suntem mândri de tot ce am făcut în acest sezon, din vară până acum, sunt mândru de jucătorii mei, am un grup extraordinar”, a spus Hagi.

El considera că partida cu FCSB este foarte importantă, „cu o echipă foarte talentată, tehnică, cu experienţă mare”. „Noi trebuie să ne gândim doar la noi, să facem jocul nostru, să încercăm să facem mult mai bine ambele faze decât adversarul nostru. Ne dorim cele trei puncte, aceasta este mentalitatea la fiecare meci. Trei puncte foarte importante pentru a ajunge la excelent, excepţional. Viaţa merge înainte şi după acest meci. Vom continua procesul de dezvoltare. Suntem cu toţii mobilizaţi şi sperăm să câştigăm. Cred că va ieşi un meci foarte bun. Îmi pare rău că Alibec nu e cu noi …

Citește articolul integral pe observatornews.ro

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net