Conectează-te cu noi

Sport

Voința Cochirleanca se califică în finala AJF a campionatului de U19 pentru al doilea an consecutiv

Avatar photo

Publicat

pe

Voința Cochirleanca a reușit să se califice în finala AJF a campionatului de U19, după o victorie la limită împotriva echipei Unirea Largu. Aceasta este a doua oară consecutivă când echipa din Cochirleanca ajunge în marea finală, demonstrând consistență și determinare în competiție.

Prima repriză a meciului a fost plină de oportunități pentru ambele echipe, însă Voința Cochirleanca a avut șase ocazii clare de a marca. În minutul 35, echipa Unirea Largu a primit un penalty, dar portarul Samy Tănase a reușit să apere lovitura, menținând tabela de marcaj nemodificată la pauză, scorul fiind 0-0.

Repriza a doua a fost mai echilibrată, cu puține ocazii de gol pentru ambele echipe. Cu toate acestea, în minutul 71, Rapiteanu Florin a marcat golul victoriei pentru Voința Cochirleanca, asigurându-și astfel prezența în finală pentru al doilea an consecutiv. Echipa din Cochirleanca devine astfel singura din județ care reușește această performanță remarcabilă.

Antrenorul Adrian Horhocea a evidențiat efortul și munca depusă de echipa sa în ultimii ani și a subliniat că aceasta este o muncă realizată cu pasiune pentru copiii și comunitatea din Cochirleanca. În declarația sa, el a subliniat importanța victoriei și a exprimat bucuria sa pentru succesul obținut în acest sezon.

Cealaltă finalistă va fi stabilită marți, după meciul dintre Carpații Nehoiu și Flamura Racovițeni. Marea finală se va desfășura joi, pe Baza Sportivă Voința din Limpezis. Partida va fi transmisă în direct pe pagina buzau.net, dar și pe pagina de Facebook a Asociației Județene de Fotbal Buzău, oferind sansa suporterilor pentru a urmari partida.

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net