Montana Pătârlagele, câștigătoarea cupei pe regiune | Punct și de la capăt!

Avatar photo

Publicat

pe

Partidă fără istoric miercuri seară la Berca, locul ales de AJF Buzău pentru disputarea finalei Cupei României, Regiunea 1. Ca și în campionat, ”muntenii” lui Lixăndroiu au aplicat o nouă corecție severă vecinilor de la Nehoiu, și au ridicat un nou trofeu deasupra capului.

Pe vremuri, un duel fotbalistic între Pătârlagele și Nehoiu umplea stadionul până la refuz, indiferent de locul unde acesta se disputa. și spectacolul era garantat, angajamentul și implicarea până peste limite neavând cum să lipsească. De data aceasta, ”E Clasico” de munte nu a avut nimic din cele de mai sus. Cele câteva zeci de spectatori, majoritatea fani ai Montanei, s-au adunat la tribuna acoperită a bătrânului stadion ”Petrolul”, iar echilibrul din teren s-a menținut numai 9 minute, până când băieții în bleu deschis au comis un fault în careu, iar Lungoci a deschis balul de la punctul cu var.

Meciul a fost, în ciuda dezechilibrului vizibil, unul destul de atractiv, grație unor reușite superbe ale celor de la Montana, care parcă s-au întrecut în execuții care mai de care mai spectaculoase. Pe teren a fost liniște și pace, și nici nu avea cum să fie altfel, de vreme ce jucătorii sunt în general prieteni și acum rivali de ocazie, iar Vali Liscănoiu, Mihai Modruz, Sebi Ceaușel sau absentul Alex Cîrstea au îmbrăcat la un moment dat tricoul ambelor formații. Spre lauda lor, Piștea, ”Manciu” și coechipierii lor au abordat serios partida, iar revanșa promisă de nehoieni după jocul din campionat va trebui să mai aștepte ceva timp.

Șase minute a rezistat scorul de 1-0 pe tabelă, mai precis până la reușita ”decarului” Butiseacă. După ce a ratat mai devreme majorarea scorului, șutul său sub bară după o frumoasă cascadă de driblinguri fiind respins în corner,Vali Lungoci a stat din nou la originea unui gol. O nouă  acțiune personală a impetuosului atacant a dus balonul către Sorin Butiseacă, iar acesta a întors din fentă un adversar și  marcat simplu, pe sub portar. Golul meciului a fost însă reușit de Gabi Mihăescu, cu o execuție de manual – șut de la peste 30 de metri, cu elan scurt, balonul îl depășește pe portarul advers și merge parcă teleghidat către poartă, lovește ambele bare laterale, apoi revine în teren, dar arbitrul Adrian Grama indică de la margine o reușită valabilă, și ”centralul” Buibașa validează golul.

În minutul 29 se face 4-0, după ce Butiseacă trage la colț de la 18 metri, fără speranțe pentru portarul advers. Iar șase minute mai târziu acesta reușește ”tripla”,  cu un lob de efect din marginea careului, mingea poposind cuminte la vinclu. Între cele două reușite ale atacantului de la Montana s-a mai strecurat o fază clară de gol, pătârlăgenii păcălind pasul la offside al defensivei adversarilor și scăpând spre poartă 4 contra 1, dar șutul plasat al lui Manea a lovit doar bara laterală. Va fi totuși ”set” în minutul 38, după ce Mihăescu trage bine la colț de la  marginea careului mare și realizează ”dubla”, stabilind totodată scorul la pauză. Bucurie mare printre fanii veniți de la Pătârlagele, mai ales că unii dintre ei avertizaseră, mai în glumă, mai în serios, că la pauză jocul va fi terminat.

A doua repriză a adus un ritm mai lent, Montana fiind preocupată să conserve acel avantaj meritat și mai mult decât consistent. Chiar și așa, ex-metalistul Manea găsește o execuție frumoasă și eficientă, un șut sub bară de la 20 de metri, care îl îngenunchează pe portarul de la Nehoiu, și la propriu, și la figurat. Imediat, marcatorul este schimbat, iar antrenorul Lixăndroiu aruncă în teren încă un tânăr jucător, la fel cum a procedat în alte trei cazuri. Pe fondul relaxării jucătorilor de la Montana, care au redus din turația motoarelor până la minim, jucătorii de la Carpați își crează prima oportunitate clară de gol, dar Ciobanu trage alături de poartă, deși era singur cu portarul Goicea. Ultima fază notabilă se petrece în minutul 69, când Nehoiu reușește golul de onoare prin nou-intratul Iulian Matei, acesta marcând cu capul peste portarul advers. Pe final, un refex bun al portarului Moldoveanu, care scoate bine cu piciorul un șut din interiorul careului.

Se termină 7-1 și conducerea AJF imporvizează o rapidă festivitate de premiere, cei 30 de jucători implicați și staff-urile tehnice primesc medalii, iar ”căpitanul” Piștea ridică un nou trofeu deasupra capului, in uralele coechipierilor și ale fanilor.Și astfel s-a scris istoria acestui meci cu goluri multe și cu trofeul pe masă!

După faza pe Regiuni, urmează…play-off!

Cupa României a propus începând cu acest sezon un nou format, echipele fiind repartizate pe grupe. Modificări a suferit și ”fotbalul mic”, sistemul fiind unu ciudat și interesant, în același timp.

Concret, echipele au fost împărțite în patru regiuni, iar fiecare regiune și-a desemnat finalistele. Astfel Montana Pătârlagele a câștigat trofeul Regiunii 1 (7-1 cu Nehoiu), Voința Lanurile s-a impus în finala Regiunii 4 (4-0 cu Recolta Sălcioara), în vreme ce duelurile TEAM Săgeata-Gloria Vadu Pașii (Regiunea 2) și Pescărușul Luciu-Luceafărul CA Rosetti (Regiunea 3) urmează să determine câștigătoarea pe regiunea respectivă. Iar cine credea că cele patru câștigătoare se vor duela în sistem de semifinale, s-a înșelat amarnic  – atât învingătoarea, cât și învinsa din finală vor intra în acel malaxor numit play-off, care implică din nou depasări, costuri, și implicit nemulțumiri.

Astfel, conform site-ului oficial al AJF Buzău, pe data de 19 aprilie, adică într-o miercuri, de la ora 17,30, vom avea parte de  următoarele dispute: Luceafărul CA Rosetti-  Carpați Nehoiu,  Voința Lanurile- Montana Pătârlagele, Recolta Sălcioara-TEAM Săgeata și Pescărușul Luciu-Gloria Vadu Pașii. Teoretic, pe terenul echipei mai slab cotate. Căci dacă s-a putut georgeafic, trebuia încercat și non-geografic. C’așa-i în fotbal!

Montana Pătârlagele – Carpați Nehoiu 7-1 (6-0)

Au marcat: Lungoci (9-penalty), Butiseacă (15, 29, 35) , Mihăescu (23,38), Manea (56), respectiv Matei (69)

MONTANA: Goicea, Băicuș, Popescu, Lungoci (Cozub), Mihăescu, Voicu, Piștea (cpt), Butiseacă (Șindrilaru), Manea (Gheorghe), Fl. Pană (Vizireanu), M. Ion   Antrenor: Daniel Lixăndroiu

CARPAȚI:  Moldoveanu, Coman, Ceaușel, Bularcă, Liscănoiu, Baciu, Modruz, Anghel, Corcodel, Ungureanu, Ciobanu   Au mai evoluat Matei, Șerbănoiu, Dodu și Negoiță  Antrenor: Viorel Ștefan

Au arbitrat Cristian Bulibașa, Adrian Grama și Mihai Martinescu

Observator: Sorin Petre

Articol: Florian Neculai

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net