METALUL, DEBUT CU DREPTUL ÎN PLAY-OFF

Avatar photo

Publicat

pe

Metalul Buzău a debutat cu un succes în play-off-ul Ligii a treia, depășind Unirea Braniștea cu scorul de 2-0, scor stabilit încă de la pauză.

Suspendarea lui Ștefan Nedelcu pentru patru cartonașe galbene

și accidentarea lui Bogdan Manole au dat ceva bătăi de cap staff-ului tehnic buzoian, care au fost nevoit să recurgă la titularizarea lui Ștefan Păun. Fundașul buzoian a evoluat exact, fără greșeli,și a adus stabilitate unei linii defensive destul de încercate, mai ales în repriza secundă, când moldovenii și-au creat și marile ocazii de gol, scrie arenabuzoiana.ro.

Ca și cum toate acestea nu ar fi fost de ajuns, în minutul 9 a ieșit accidentat și căpitanul Sebastian Ghinga, celălalt stâlp al defensivei Metalului, înlocuit cu coechipierul său Ionuț Mihăescu. O înlocuire cumva inspirată, deși forțată de împrejurări, deoarece Mihăescu deschide scorul în minutul 12, cu un șut sub bară. În prealabil, Manea centrase din lovitură liberă, portarul Ursu reținuse balonul în aer, dar îl scăpase la impactul cu solul, iar ”pătrarul” buzoian fusese pe fază și îl catapultase în plasă. Șapte minute mai târziu, oaspeții au o mare ocazie în urma unui corner, dar balonul este trimis cu capul alături de țintă, din apropiere.

Pe final de repriză, Metalul a reușit să își dubleze diferența pe tabelă, după o fază preungită de atac, prin golul marcat de experimentatul Sergiu Arnăutu, cu un șut din unghi la colțul lung. Acest scor avea să se mențină până la final, deși în a doua repriză au mai existat șanse de gol, în special în favoarea vizitatorilor. Portarul Dinu a apărat însă din nou foarte bine, iar când și acesta a fost depășit, s-a opus bara laterală, așa cum s-a întâmplat pe final de joc.

În premieră, la Buzău a existat o galerie a Metalului. Pe lângă obișnuitele încurajări ale suporterilor venite din tribună, ”metaliștii” au fost permanent susținuți de un grup inimos de tineri suporteri, dotați cu o tobă, steaguri și fulare, tot arsenalul necesar unui adevărat fan. ”Vinovat” pare a fi Dragoș Neicu, un promițător baterist în devenire, care a asigurat recuzita cu un instrument propriu și a adunat în jurul său pe ceilalți tineri susținători. Copiii au cântat și au scandat de mama focului, atât cântece clasice, precum și improvizații. La final, echipa s-a deplasat in corpore către sectorul ocupat de galeria ad-hoc și a mulțumit pentru susținere, mai ales că s-a lăsat cu victorie pe teren. Cu siguranță această frumoasă prezență scenică a fanilor va continua, pentru că, o dată ”contaminat”…al fotbalului ești!

Metalul Buzău se menține la patru punct în spatele surprinzătorului lider de la Rm. Sărat, urmând ca vineri să se deplaseze chiar pe terenul acestei echipe. În același timp, profitând de rezultatele înregistrate, buzoienii au pus șapte puncte față de Braniștea, respectiv zece față de Aerostar Bacău. În aceeași etapă de play-off, vineri după-amiază, Bogdan Danciu a adus victoria lui CSM Rm. Sărat contra lui Aerostar, iar în play-out Limpezișul a cedat la Liești, după ce a deschis scorul și gazdele au întors în ultimile cinci minute. Un ochi și pe posibilii adversari din finalele de play-off, în seria de Moldova, acolo unde Ceahlăul profesorului Pustai, mai veche cunoștință a microbiștilor buzoieni, a încurcat liderul, deschizând scorul la Suceava încă din minutul 2 și fiind egalați în minutul 90 +7! Surpriză și în celălalt joc al seriei, Rădăuțiul cedând la limită ”acasă”  în fața lui CSM Bacău. Se anunță în continuare foarte disputat și pasionant!

AFC METALUL BUZĂU – UNIREA BRANIȘTEA 2-0 (2-0)

Au marcat:Mihăescu (12), Sg. Arnăutu (43)

METALUL:  Dinu, Puiu, Ghinga (cpt), Păun, Antone, D. Mihai, A. Manea, Borțoneanu, Marcu, Tudorică, Arnăutu   Rezerve:  C. Mihăescu, Bardaș, I. Mihăescu, Mănăilă, D. Stan, Cocîrlă, Moldovan, Spătaru, Ceaușu    Antrenor secund: Mircea Ștefan

UNIREA:Ursu, A. Mihai, Gîță, Enache, Hilohi, D. Cireș, Murgoci, Răducan (cpt), Țicămucă, Docuz, M. Cireș    Rezerve: Butunoiu, Popa, Duțu, Spânache, M. Manea, Postelnicu, Gherase, Dima, Țopa   Antrenor: Ionuț Niculcea

Au arbitratSergiu Mavriche, Damian Antal și Bogdan George Duță (toți din Bacău)

Observator arbitri:Gheorghe Moise (București)

Delegat joc:Mircea  Brîndușă (Călărași)

(Articol: Florian NECULAI)

Citește articolul integral pe arenabuzoiana.ro

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net