Șase! Vine BUZĂUL… soldat cu un nou succes al Gloriei Buzau

Avatar photo

Publicat

pe

Primul cuvânt din titlu este atât o avertizare, cât și un element de statistic – a fost al șaselea duel între buzoience și formația moldavă, soldat cu un nou succes al Gloriei. De data aceasta, la cea mai concludentă diferență de scor. Aparent o formalitate, jocul contra unei formații cu soarta pecetluită nu a fost deloc simplu, știindu-se că formațiile care nu mai au nimic de pierdut sunt în fapt cele mai periculoase. Așa a fost și duminică seara, timp de 40 de minute, cât le-a ținut benzina pe vizitatoare, acestea făcând viața grea echipei favorite certe, scrie arenabuzoiana.ro.

Prima repriză a fost una disputată, în care oaspetele au dat o replică mult peste așteptări și pe final de repriză s-au desprins chiar pe tabelă, profitând de apatia amfitrioanelor, dar şi de faptul că tehnicianul Daniel Anca a dorit să înceapă cu o formulă mai puţin uzitată în acest sezon. Adversarul considerat modest și-a vândut foarte scump pielea, iar surpriza plăcută a fost Kristina Prkacin, croata marcând la foc automat din orice poziție și terminând partida în calitate de goalgetter, cu nu mai puțin de zece reușite. La cabine gazdele au intrat cu dezavantaj de un gol (15-16), dar lucrurile puteau sta cu mult mai rău.

Murmurele de dezaprobare din tribune s-au stins treptat, o dată cu intrarea în joc a Buzăului. Cu o Marta Batinovic aproape imbatabilă în poartă, buzoiencele au revenit treptat în joc, iar în ultimile 15 minute au preluat chiar conducerea pe tabelă, și până la final au tot mărit ecartul. Ca și cum s-ar fi vorbit, piesele grele ale echipei, Ilyina, Zamfirescu, Czeczi, Iuganu sau Petrovic au terminat toate jocul cu câte trei goluri marcate,  de parcă nu ar fi vrut să se supere nici una dintre ele. La succesul final au contribuit și cele patru goluri marcate de Andra Liviana Moroianu, dar și cele patru reușite ale Oanei Sîrb, o altă surpriză plăcută în formația antrenată de Anca. Un succes logic, dar greul abia acum începe.

Patru jocuri infernale o așteaptă pe Gloria, două în deplasare și două pe teren propriu. Mai întâi, o deplasare (aproape) imposibilă pe terenul celeilalte Glorii, în condițiile în care Bistrița este o forță în acest sezon, lucru demonstrat prin rezultate. Apoi, meciul meciurilor, când la Buzău poposește Dunărea Brăila. Nici jocul de la Mioveni nu va fi deloc simplu, argeșencele demonstrând că pot oricând încurca socotelile adversarelor. Ultimul meci va fi unul de gală, pe teren propriu, contra unui CSM București déjà încoronată campioană, după succesul de la Brăila. Rezultat care ajută și Buzăul, la fel ca remiza smulsă in extremis de Cisnădia lui Weber în fața lui SCM Rm. Vâlcea. Momentan, Buzăul este la șase puncte peste brăilence și la zece deasupra oltencelor, cu același număr de meciuri disputate. Așadar, în pole-position pentru poziție finală care să permită buzoiencelor o nouă calificare în cupele europene. Poate odată și odată va răsări soarele european și pe strada bătrânului Mousaios…

SCM GLORIA BUZĂU – CSM GALAȚI 35-25 (15-16)

Arbitri: Corina Constantin / Daniela Enache

Buzău: Batinovic, Kelemen, Nenezic – Prkacin 10, Sîrb 4, Moroianu 4, Ilyina 3, Czeczi 3, Zamfirescu 3, Iuganu 3, Petrovic 3, Burlachenko 1, Drăgunoiu 1, Stoleru. Antrenor: Daniel Anca.

Galați: Prodan, Micu, Petre – Andrița 9, Lopătaru 3, Bichir 3, Manolachi 3, Sandu 2, Prescură 2, Lazăr 1, Taivan 1, Ichim 1, Merlă, Eiler, Sava, Mancic. Antrenor: Daciana Balaban.

(Articol: Florian NECULAI)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net