Metalul Buzău la un punct distanță de liderul, CSM Râmnicu Sărat

Avatar photo

Publicat

pe

Meci dramatic vineri seara, pe ”sinteticul” din apropierea Crângului. Adversara trupei lui Vali Stan a fost Aerostar Bacău, echipă clasată pe ultima poziția a clasamentului de play-off, care își juca la Buzău una dintre ultimile șanse de a accede în faza superioară, respectiv de ocupare a uneia dintre primele două poziții la finalul turneului. În consecință, moldovenii au practicat un joc consistent, în care au dat totul, dar la final șansa și inspirația au surâs echipei gazdă, care s-a distanțat de adversarii din spate și s-a apropiat de liderul ierarhiei.

Cu  multe modificări în lot, și mizând în atac pe experimentatul cuplu Andrei Pavel- Cătălin Vraciu, elevii lui Mihai Ionescu au oferit o replică consistentă, cu pressing avansat și cu atitudinea omului care nu prea mai are nimic de pierdut, în schimb are totul de câștigat. În prima repriză, buzoienii s-au jucat cu ocaziile de gol, dar fie bara transversală (în cazul lui Antone), sau ghinionul și lipsa de inspirație în cazul lui Alin Manea își spun cuvântul. Iar când cu toții ne pregăteam de o remiză oarecum echitabilă la pauză, ”aviatorii” dau lovitura pe final de repriză, în minutul 39, când ”căpitanul”  Vraciu taxează prompt o defensivă adversă visătoare, în urma unei lovituri de colț. 0-1 la pauză și se părea că nu este ziua Metalului.

După reluare, gazdele operează modificări în echipă. Fie cu intenție (cazurile lui Ghinga și Tudorică), sau de nevoie (în cazul fundașului Nedelcu). În minutul 65, Arnăutu ia și el la țintă ”transversala ” porții adverse, iar moldovenii sunt și ei nevoiți să înlocuiască portarul titular, care acuză o accidentare.

Finalul de joc este dramatic și este ”confiscat” de atacantul Adrian Moldovan. Mai întâi, acesta egalează cu o lovitură de cap bine plasată, cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar. Iar când puțină lume mai credea, atacantul introdus pe parcursul jocului recidivează, cu un șut la colțul lung care aruncă în aer tribunele micuțului stadion buzoian. Un succes al celor care cred în șansa lor până la capăt și nu abandonează nici un moment lupta.

Metalul profită de eșecul liderului Rm.Sărat la Galați (0-1 cu Unirea Braniștea, gol marcat de gazde în minutul 91) și reduce diferența de puncte față de primul loc, care este acum de numai un punct. În același timp, Metalul se distanțează decisiv de Aerostar Bacău, echipă aflată la 14 puncte în spatele buzoienilor, pregătindu-se acum pentru o deplasare infernală la Braniștea, echipă situată pe locul al treilea, cu o ”zestre” de 43 de puncte. Adică, cu cinci mai puțin decât ocupanta locului secund și cu șase în minus față de lider. În aceeași etapă, dar în play-out, golul marcat de Mihai Fabio pentru Voința Limpezis a contat doar pentru statistici, reprezentanta județului Buzău în play-out cedând cu 1-3 în deplasare în fața lui Dinamo Bacău.

METALUL BUZĂU – AEROSTAR BACĂU 2-1 (0-1)

Au marcat: Ad. Moldovan (89, 90+5), respectiv Vraciu (39)

METALUL: Dinu – Puiu (Ceaușu), Nedelcu (Spătaru), Ghinga (cpt) (Păun), D. Mihai – Mănăilă, Borțoneanu, Antone – Tudorică (D. Stan) – Manea (Moldovan), Arnăutu.   Antrenor: Valentin Stan

AEROSTAR: Axinte (Mocanu) – Prentu, Benchea, Șt Pavel, Bacalu – Belciu, Chirilă, Zaharia – Andr. Pavel, Gavrilă, Vraciu. Au mai jucat: Bobârnac, Căpușă.   Antrenor: Mihai Ionescu

Au arbitrat Andrei Baciu, Adrian Noroc și Valentin Popovici  (toți din Botoșani)

Observator arbitri: Liviu Enciu (Brașov)

Delegat joc: Adrian Peiu (Urziceni)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net