MECI NEBUN ȘI UN PUNCT…BUN!

Avatar photo

Publicat

pe

O dată la 5-6 luni, stadionul din Crâng pare a avea soarta de a fi martorul ocular al unui thriller fotbalistic. În decembrie 2022, Dinamo București și Unirea Slobozia remizau spectaculos la 3 în Cupa României, după un meci cu trei goluri pentru fiecare, trei eliminări și

un penalty ratat. Prin mai 2023, aceeași  Dinamo București scotea un egal la Buzău contra Gloriei, după ce revenea de la 0-2. Iar acum, un 4-4 al Gloriei contra ”Stelei Armatei”, un adversar redutabil în orice moment, chiar dacă acum mărșăluiește prin partea a doua a clasamentului, scrie arenabuzoiana.ro.

Susținuți de cei circa 300 de ”sudiști”, bucureștenii au pornit avântat și au marcat prin mijlocașul cu nume de fotbalist celebru, Adrian Ilie, care a beneficiat și de o deviere ce a făcut ca balonul să îi revină, înainte de a îl trimite decisiv în plasă. Era minutul 4 și oaspeții deja deschiseseră scorul, îngreunând o sarcină a buzoienilor și așa destul de dificilă. Nouă minute mai târziu, același jucător voleibalează un balon după un corner, dar arbitrul consideră că nu s-a petrecut nimic neregulamentar și lasă jocul să ”curgă”. După ce Dumitru trage bine din lovitură liberă, dar puțin alături, roș-albaștrii bucureșteni, echipați duminică în galben, își dublează avantajul pe tabelă – Adrian Ilie prelucrează un balon, trimite scurt la Raicu, care marchează din interiorul careului.

Buzoienii nu renunță la luptă, sunt aproape și de un euro-gol de la mare distanță, dar reușita vine în minutul 37, cu ajutorul fundașului brazilian Wallace. Presat de Chică-Roșă, acesta  lustruiește o minge, prilej pentru atacantul buzoian să preia, să pătrundă și să îl execute cu sânge rece pe portarul advers. În ultimul minut, Valentin Dumitrache transformă în stil de mare jucător o lovitură liberă direct , perpendicular pe poartă, și la cabine se intră nedecis, 2-2.

Mitanul secund este fără doar și poate al Buzăului. După ce Chipirliu nu ajunge la un balon periculos centrat în fața porții, Gloria reintră în avantaj – fundașul Beța comite un henț în propriul careu, iar arbitrul acordă fără ezitare penalty. Chiar dacă intuiește direcția loviturii, portarul Frînculescu nu se poate opune golului marcat la vinclu de la punctual cu var de Cristian Dumitru.

Finalul de joc este pasionant. Oprița aruncă în luptă tot ce are mai bun pe plan ofensiv, publicul buzoian se trezește și el la viață, în vreme ce Peluza Sud, nemulțumită de prestația echipei, a părăsit in corpore stadionul. În minutul 89, Chipirliu marchează cu un șut violent din careu, fără preluare, aducând aminte de un mare atacant olandez. Numai că de data aceasta ”Van Basten”-ul din Ghencea era într-o poziție clară de offside, nesemnalizată de către tușier. Gol validat, deși marcat în condiții neregulamentare.

La  faza imediat următoare, se părea că se va face dreptate. Asta o dată cu reușita lui Andreas Mihaiu, care aruncă efectiv în aer publicul și pe simpaticul Ilie Dobre, greu pus la încercare în acest meci. Și totuși vine minutul 90 +2: bucureștenii se aruncă cu totul în ofensivă, portarul Greab iese din poartă și se lovește de Diogo Izata, iar balonul sare la fundașul Beța, care înscrie în poarta goală, apoi izbucnește în lacrimi. Fluierul de final aduce reacții contradictorii, mulțumirea se împletește cu regretul, dar jocul primește pe merit apelativul de ”meciul sezonului”. Cel puțin până în acest moment.

În urma acestui rezultat, buzoienii încheie podiumul, putând fi depășiți de Corvinul, asta dacă hunedorenii trec de CS Mioveni. Weekend-ul ce vine va găsi echipa buzoiană pe malul Oltului, la Slatina, de unde speră să revină cu un succes. În același timp, buzoienii vor arunca un ochi și pe Steaua, care dă piept cu FC Argeș și Slobozia, meciuri ale căror rezultate interesează direct și pe echipa din Crâng. Până atunci ne-am bucurat de un thriller fotbalistic, cu câte patru reușite de fiecare parte și opt marcatori diferiți.

GLORIA BUZĂU – CSA STEAUA BUCUREȘTI     4-4 (2-2)

Au marcat:Chică-Roșă (37), Dumnitrache (45), Dumitru (pen.-68), Mihaiu (90), respective Ad.Ilie (4), Raicu (31), Chipirliu (89), Beța (90+2)

Gloria Buzău: Greab, Pîrvulescu, Dobrosavlevici, Patapis, Pashov (Izata 61′), Georgiev (Wiktorski 73′), Trebotic (cpt.), Tănasă, Dumitru (Sălceanu 73′), Dumitrache (Angelov 84′), Chică-Roșă (Mihaiu 73′) Antrenor: Andrei Prepeliță

Steaua: Frânculescu, Maftei (Matei 78′), Avram, Beța (Enceanu 78′), Wallace, Ilie (Dobrescu 42′), Bărbulescu (cpt.) (Mancuso 70′), Sierra, Raicu, Boiciuc (Chunchukov 70′), Chipirliu Antrenor: Daniel Oprița

Au arbitrat:Antonie Andrei (Bucureşti – Bucureşti). Şchiopeţ Claudiu (Braşov – Braşov) și Carson Marian (Constanţa – Constanţa)

Observator de joc:Prodan Stan (Alexandria – Teleorman).

Delegat de joc: Gheorghita Bogdan (Vaslui – Vaslui).

(Articol: Florian NECULAI / Foto: Andrei Piţigoi)