LA ARAD, TOTUL SAU NIMIC! | UTA ARAD – GLORIA BUZĂU

Avatar photo

Publicat

pe

Prima manșă a barajului de menținere/promovare în Superliga fotbalistică s-a încheiat nedecis. Gloria Buzău și UTA nu au marcat, dar nici nu au primit gol, astfel că deznodământul se va afla duminică, în orașul din vestul țării.

În fața a peste zece mii de spectatori, care au creat o atmosferă specială, incluzând aici și pe cei aproximativ 150 de fani ai ”Bătrânei Doamne”, jocul a fost precedat de un moment festiv. Clubul gazdă și autoritățile locale au premiat câteva ”legende” fotbalistice, care în diverse perioade au marcat istoria de cinci decenii a echipei din Crâng. Astfel, în debutul jocului, Liviu Andriesei,Valentin Cramer, Gheorghe Dobre, Gabriel Ibriș, Ion Viorel, Sandu Ionescu, Ion Ioniță,Vasiel Lazăr, Laurențiu Manole, Dumitru Marcu,Gabriel Marcu, Mircea Constantin, Leonida Nedelcu, Dan Paveliuc, Constantin Stan, Mihai Stoichiță, Gheiorghe Tănase, George Timiș, Marin Toma și Vasile Tudose au fost omagiați și au primit câte o plachetă ca semn de apreciere pentru munca depusă în sprijinul fotbalului buzoian. Cel mai gustat moment a fost însă premierea ”țăranului din CAP”, pe numele său real Mitică Ghizdeanu. Acesta este ”vinovatul” principal pentru victoria Gloriei la Arad, la finalul anilor 70, rezultat care a consfințit retrogradarea echipei arădene în liga secundă, după un meci de pomină. ”Nea Mitică” a dat de altfel și lovitura simbolică de start, chiar dacă instantaneu a făcut cunoștință cu gazonul, în uralele spectatorilor. Dacă a fost alunecare, îi dorim pe viitor mai mută prudență. Iar dacă a simulat, i-a ieșit perfect, făcându-l în mod cert invidios și pe suspendatul Adi Mihalcea.

Jocul a avut două reprize distincte. În prima parte, Gloria a dat o replică peste așteptări, jucând foarte bine cartea contraatacului. Prima mare ocazie este semnată de puștiul-minune Rareș Pop, după doar patru minute de joc.Acesta trage puternic din careu, portarul Rusu respinge în față până la Keseru, care reia în bară, dar fusese offside la poziția atacantului. Buzoienii replică prin două bune faze de poartă, irosite de  Blejdea și Boiciuc, care ratează de puțin ținta.

Tribunele explodează în minutul 19, când Boiciuc scapă singur cu portarul Iacob și înscrie, dar golul este anulat de VAR pe motiv de offside. Fază la limită, judecată sumar de un sistem VAR care la televizor durează chiar până la zece minute. La Buzău, în schimb, nici nu a fost oprit jocul. Minutul 30 aduce o nouă șansă bună de gol a Gloriei, cu șutul lui Boiciuc care șterge bara transversală. Pe final de repriză, Postolachi trage bine la colțul scurt, dar Rusu este atent și parează cu piciorul, iar fundașul Vârtej, singurul buzoian din primul unsprezece, este accidentat și nu mai poate continua, fiind înlocuit cu albanezul Kristi Marku. Pauză, scor ca la început.

Repriza secundă nu a adus mare lucru. Oaspeții, echipa mai experimentată, au controlat ostilitățile, dar Roger, Stahl sau Otele au ratat șanse favorabile. De partea cealaltă, buzoienii se accidentează pe bandă rulantă, cum e cazul lui Greu sau al lui Godwin, africanul introdus și el pe final. Se termină 0-0, un rezultat care păstrează suspansul. Publicul buzoian aplaudă generos, în vreme ce la peluză ultrașii de la UTA își ceartă favoriții, reproșându-le atitudinea de la acest joc, sau mai degrabă lipsa ei. La capitolul atitudine, întreaga asistență a fost de acord că Buzăul a învins. Totul așadar se va decide în minim 90 de minute duminică, pe arena ”     Francis von Neuman”, la Arad.

Meci fără istoric în ceălalt meci de baraj , unde ”câinii” lui Burcă au mușcat din adversarii de la Pitești, administrându-le un sever 6-1 și luând o opțiune serioasă pentru revenirea în prima ligă, după numai un sezon de ”exil”.

Adrian Mihalcea, antrenor Gloria: ” A fost extrem de greu, e mult mai simplu pe bancă, aproape de echipă, dar este al treilea joc acasă în care sunt suspendat și nu am pierdut. Important e că meciul următor voi fi lângă echipă. Nu știu dacă contează, rolul antrenorului e să fie lângă echipă. Am comis o greșeală care nu are ce să caute pe un teren de fotbal și am plătit și financiar și sportiv. Îmi asum, dar nu aș vrea să mă învinovățesc că echipa nu a câștigat pentru că nu am fost pe bancă. Și înaintea acestui meci aveam șanse reduse. Șansele rămân la fel, principala favorită este UTA. Mergem să luptăm, să jucăm și să ne ridicăm la valoarea Ligii 1. E altceva. După ce că eram puțini, am pierdut și doi jucători.

Poate vom avea noroc și atunci se poate întâmpla ceva, dar șansele mai mari sunt ale echipei din Liga 1. Ar fi trebuit să facem mai multe până acum. Acum suntem în fața faptului împlinit și vom merge la Arad să jucăm o finală. Trebuie să ne organizăm la fel de bine, am stat foarte bine din punct de vedere defensiv, dar ar trebui ca cei care intră de pe bancă să îmi ofere acea prospețime ca să ducă meciul până la final. Nu s-a întâmplat. Cei de pe bancă ar trebui să fie mai concentrați și, atunci când apelez la ei, să mă ajute. Godwin are o ruptură musculară destul de gravă și nu va face parte din lot. Încercăm să îi aducem la un nivel optim pe Angelov și Gaitan. Dacă nu, ăștia suntem, ăștia am rămas, trebuie să ducem lupta până la sfârșit”

GLORIA BUZĂU – UTA ARAD 0-0
Gloria Buzău:  Rusu, Oteliță, Vîrtej (Marku 44′), Wiktorski, Sălceanu, Lopez (cpt.), Trebotic, Dudu, Greu (Șuteu 56′), Blejdea (Godwin 70′), Boiciuc
Antrenor: Adrian Mihalcea (suspendat)

UTA Arad:  Iacob (cpt.), Vukcevic,Chindriș, Hoxhallari, Abeid, Pop (Șteau 46′, Negoescu 87′), Anton, Ubbink (Stahl 79′), Roger, Postolachi (Otele 68′), Keșeru (Batha 46′) Antrenor: Mircea Rednic

Au arbitrat Andrei Florin Chivulete (Bucureşti), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava) și Andrei Constantinescu (Bucureşti).

Arbitru VAR: Iulian Dima (Bucureşti).

Arbitru AVAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ).

Observator de arbitri: Liviu Ciubotariu (Galaţi).

Delegat de joc: Daniel Miodrag Mihai (Bucureşti).

Mircea Rednic, antrenor UTA: ” Nu meritam mai mult. Am avut doar două situații în prima repriză, apoi a fost joc de bătaie. Îi felicit pe adversari că au jucat cu ambiție.Au ajuns la nivelul ăsta, e șansa lor. Îi felicit cum au abordat jocul. Noi nu ne-am ridicat la nivelul lor. Strategia noastră era să punem presiune, să înscriem, să câștigăm, nu să așteptăm să ne atace o echipă de Liga 2.

La tragerea la sorți am zis că sunt bucuros că vom juca al doilea meci acasă. Trebuie să fim modești. Ce am realizat noi până acum e foarte puțin. Nu ne mai interesează nimic, ci doar să câștigăm și să rămânem în SuperLigă. Au și ei responsabilități (n.r. jucătorii), nu numai cereri. La UTA e un nivel bun. Sunt obligați să facă eforturi pentru niște oameni care vin la stadion”.

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net