Conectează-te cu noi

Sport

Au câștigat, dar nu au convins! | Gloria Buzău câștigă acasă cu FK Miercurea Ciuc

Avatar photo

Publicat

pe

Gloria Buzău s-a impus într-un moment crucial, câștigând jocul împotriva FK Miercurea Ciuc într-o partidă esențială pentru locul secund în clasamentul Ligii 2, care asigură promovarea directă în SuperLigă. Victoria cu scorul de 1-0, marcată de Ovidiu Perianu în minutul 27, a adus echipei lui Andrei Prepeliță nu doar cele trei puncte, ci și o poziție superioară în ierarhia competiției.

Prin acest rezultat, Gloria Buzău a depășit FK Miercurea Ciuc în clasament, acumulând un avantaj de două puncte. Este prima victorie obținută de echipă în play-off-ul Ligii 2, oferindu-le o perspectivă îmbucurătoare pentru etapele următoare.

Runda a început cu meciul de ieri de la Hunedoara, unde Corvinul a învins cu 2-0 pe CS Mioveni. Azi, la Cisnădie, CSC Șelimbăr și Unirea Slobozia s-au întâlnit într-un derby crucial pentru primul loc, iar ialomițenii s-au impus cu scorul de 2-1.

Etapa următoare, Gloria Buzău va întâlni pe teren propriu, joi, 25 aprilie, de la ora 19, echipa CS Corvinul 1921 Hunedoara, iar partida va fi transmisă de FRF TV.

Echipa Gloria Buzău a jucat în următoarea formulă: Greab – Sg. Pîrvulescu, Dandea, Dobrosavlevici, D. Dumitrașcu (înlocuit de R. Crișan în minutul 86) – Akhmatov, Prejmerean (înlocuit de D. Benzar în minutul 46), Perianu – Mih. Rădulescu (înlocuit de Mat. Tănasă în minutul 86), Chică-Roșă (înlocuit de Sălceanu în minutul 64), Cr. Dumitru (cpt.) (înlocuit de Val. Dumitrache în minutul 53). Pe banca de rezerve, au fost Haymamba – Al. Fărăgău, Nadolu, Brîncoveanu. Antrenor: Andrei Prepeliță.

Echipa FK Miercurea Ciuc a avut următoarea formulă: Gyenge – J. Nagy (înlocuit de Bloj în minutul 64), Kelemen (cpt.), Csuros (înlocuit de Apro în minutul 69), Gal-Andrezly – Vereș, Jebari – Babati, Bakoș, Ronai (înlocuit de Balogh în minutul 69) – Jelena (înlocuit de Makrai în minutul 64). Pe banca de rezerve, au fost Karacsony – B. Pinter, Vita, Al. Ureche, Gergely. Antrenor: Robert Ilyeș.

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net