Gloria Buzău obține o victorie meritată în fața nou-promovatei CS Tunari

Avatar photo

Publicat

pe

Într-o partidă incitantă desfășurată în cadrul etapei a doua a Ligii 2 la fotbal, Gloria Buzău și-a întâlnit adversara, nou-promovata CS Tunari, pe terenul stadionului din Crâng. În fața a peste 1500 de spectatori pasionați, echipa locală a reușit să își adjudece o victorie prețioasă, după un duel plin de acțiune.

Jocul a început cu o lovitură surprinzătoare în minutul 2, când fotbalistul buzoian Alexandru Greab a pasat cu precizie în partea stângă, eliberându-se în față. Jucătorii ilfoveni au câștigat duelul aerian și au reușit să trimită mingea mai departe către Paul Mitrică. Acesta din urmă, rămas singur cu portarul, a șutat plasat din apropiere, punând mingea în plasa laterală dreaptă a porții. Cu toate că Gloria Buzău a dominat prima repriză, nu a reușit să restabilească egalitatea, astfel încât pauza a venit cu scorul de 0-1 în favoarea CS Tunari.

În partea a doua a meciului, jucătorii pregătiți de antrenorul Andrei Prepeliță au revenit pe teren cu determinare. În minutul 53, Ionuț Șerban a schimbat direcția de atac cu o pasă lungă din partea stângă către partea dreaptă a terenului. Sergiu Pîrvulescu a preluat mingea cu pieptul și a trimis-o mai departe către un coechipier. Fundașul dreapta a avansat cu mingea până în apropierea careului advers și a șutat cu piciorul stâng de la 16 metri, trimițând mingea în plasă pe lângă portar și restabilind astfel egalitatea.

Gloria Buzău și-a continuat presiunea și în minutul 75 a obținut lovitura de grație. Sergiu Pîrvulescu a fost din nou în centrul acțiunii, primind mingea în partea dreaptă a terenului. Acesta a pătruns în lateralul careului și a livrat o centrare precisă în fața porții. Cristian Dumitru s-a înălțat deasupra apărării și a înscrie cu un cap imparabil în partea stângă a porții, stabilind scorul final la 2-1 în favoarea Gloria Buzău.

Astfel, după o performanță modestă în partida anterioară desfășurată la Mioveni, Gloria Buzău și-a adjudecat prima victorie din acest sezon. Echipa își consolidează astfel poziția în cursa pentru promovare.. Urmează o partidă foarte grea etapa viitoare cu AFC Chindia Târgovişte.

Stadion: Gloria (Buzău), 1500 spectatori.
Arbitru central: Răzvan Negară (Vaslui). Arbitri asistenți: Daniel Ștefan Lar și Radu Despa (ambii din Baia Mare). Arbitru de rezervă: Dorin Burloiu (Galaţi). Observator de arbitri: Bogdan Velicu (Bucureşti). Delegat de joc: Petre Badea (Tulcea).

Gloria Buzău: Greab – Sg. Pîrvulescu, Patapis, Dobrosavlevici, Ferraresso, I. Șerban (cpt.), Georgiev, Mat. Tănasă, Pervan, Golan, Cr. Dumitru
Rezerve: Haymamba – Wiktorski, Nadolu, Sălceanu, R. Zamfir, V. Angelov, Mihaiu, Radic, Brîncoveanu
Antrenor: Andrei Prepeliță

CS Tunari: Isvoranu – Al. Gheorghe, Ad. Stoian, Fustar, L. Florică, Plumbuitu, Măd. Mihăescu (cpt.), Bustea, P. Mitrică, D. Despa, Lambru
Rezerve: Moroz – M. Geantă, Sin, Barfă, Dane, Chirițoiu, L. Mitrică, Dr. Gheorghe, Al. Despa
Antrenor: Florin Stîngă

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net