„Antrenament” reușit pentru Gloria Buzău | Urmează derby-ul etapei împotriva echipeiCS Corvinul 1921 Hunedoara

Publicat

pe

CAPTURA FOTO: BUZAUL-SPORTIV.RO

Astăzi (nr.duminca), pe terenul sintetic de la Buftea, a avut loc confruntarea dintre AFC Progresul 1944 Spartac și Gloria Buzău, în cadrul etapei a XVI-a a ligii a doua la fotbal.

Cu un rezultat previzibil, buzoienii și-a adjudecat victoria în fața gazdelor, AFC Progresul 1944 Spartac, echipă care nu a reușit să înregistreze nicio victorie în cele 16 etape disputate și care se pregătește deja pentru evoluția în Liga3 începând de anul viitor.

Sub comanda lui Andrei Prepeliță, echipa Gloria Buzău s-a impus categoric cu scorul de 5-1, prin golurile marcate de Valentin Dumitrache (’20), Ovidiu Perianu (’25), Cristian Dumitru (’45), Mihnea Rădulescu (’64), și Adi Chică-Roșă (’80) dintr-un penalty.

În minutul 20, acțiunea fluentă a Gloriei a dus la deschiderea scorului, cu mingea ajungând în stânga, iar Valentin Dumitrache profitând de o pasă precisă și de golul nemarcat pentru a înscrie din 7 metri în poarta goală. La doar cinci minute distanță, în minutul 25, Ovidiu Perianu a dublat avantajul Gloriei, profitând de o greșeală a portarului și înscriind fără emoții. Cristian Dumitru a marcat golul al treilea pentru Gloria în minutul 45, plasând mingea la colțul lung, consolidând avansul echipei sale.

În repriza a doua, Mihnea Rădulescu a înscris al patrulea gol pentru Gloria în minutul 64, iar Adi Chică-Roșă a încheiat festivalul golurilor pentru echipa sa cu un penalty convertit cu precizie în minutul 80. Cu toate acestea, AFC Progresul 1944 Spartac a reușit să marcheze și ei un gol în minutul 82, prin Nicolas Tong, dar acesta nu a fost suficient pentru a schimba cursul partidei.

Echipa AFC Progresul 1944 Spartac a început în formula: Al. Soare – Paliu, Parfeon (cpt.), Ed. Radu, I. Dumitru – Em. Pacionel, I. Costea – Andr. Florescu, G. Petcu, Tong – Mat. Andrei. Pe bancă au stat Dav. Dumitrescu, Răducioiu, Dinache, A. Chirițoiu, D. Geană, Seb. Radu, Rz. Stîngă, Preda, și Străchinescu, sub îndrumarea antrenorului Andrei Erimia.

Echipa Gloria Buzău a început cu următoarea formulă: Haymamba – Ferraresso, Dandea, Dobrosavlevici, D. Dumitrașcu – Șteau, Prejmerean, Perianu – Mih. Rădulescu, Val. Dumitrache, Cr. Dumitru (cpt.). Pe bancă au stat Lăpădat, Akhmatov, D. Benzar, Chică-Roșă, R. Crișan, Georgiev, Sg. Pîrvulescu, Sălceanu, și Mat. Tănasă, sub îndrumarea antrenorului Andrei Prepeliță.

Arbitrajul a fost asigurat de Valentin Porumbel (Olteniţa) ajutat la cele doua linii de Gheorghiță Bălan (Piteşti) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Arbitrul de rezervă a fost Vasile Buzea (Giurgiu), iar observatorul arbitrilor a fost Cristian Sava (Bacău). Delegatul jocului a fost Bogdan Gheorghiță (Vaslui).

Buzoienii pot demonstra vineri, 1 martie, în cadrul etapei cu numărul XVII, unde pe teren propriu vor primi vizita echipei CS Corvinul 1921 Hunedoara.

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net