THRILLER FĂRĂ HAPPY-END | Peste 1000 de spectatori prezenți la stadion (FOTO+VIDEO+INTERVIURI)

Avatar photo

Publicat

pe

Montana Pătârlagele nu a reușit promovarea în cel de-al treilea eșalon fotbalistic al țării. Asta deși galben-albaștrii au luptat sâmbătă până la epuizare, timp de 120 de minute. Susținuți frenetic de aproape tot ce înseamnă suflare fotbalistică buzoiană, în frunte cu un președinte AJF, Adrian Petre, prezent la ambele manșe, elevii antrenorului Lixăndroiu au abordat partida retur mult mai curajos, având de remontat deficitul din tur. Fără Piștea, Cîrstea, Scarlat sau Ion Marian, toți jucători de bază în angrenajul echipei, pătârlăgenii au fost nevoiți să improvizeze , iar una dintre improvizații s-a produs chiar în axul central al defensivei. Investit ”căpitan” la acest joc, Irinel Voicu a acoperit impecabil acel post, nefiind de altfel la prima evoluție pe postul de fundaș central.  Atitudinea în teren și dăruirea jucătorului venit în 2017 la Pătârlagele ar putea oricând servi ca material didactic pentru mai tinerii săi coechipieri.

În tur, golul marcat rapid de Tănase Halep a fost decisiv pentru stabilirea rezultatului final. Nici acum nu au scăpat ”muntenii” de blestemul golului încasat devreme, oaspeții deschizând scorul prin reușita lui Alexandru Mitroi, după numai cinci minute de joc. Din fericire, lucrurile au reintrat rapid în normal – foarte bine ”păzit” în tur de adversari, Valentin Lungoci a reușit să le înșele vigilența în minutul 7 și să aducă egalarea, cu o reluare simplă din careu. Un 1-1 mai aproape de realitatea din teren, dar nebunia abia acum urma să înceapă. Sub forma unei sarabande a ratărilor uriașe ale Montanei, cu Manea, Lungoci, Gheorghe sau Butiseacă în prim-plan. ”Vinovată” se face și bara transversală, ca în cazul loviturii libere executate de Manea, dar și reflexele inspirate ale unui Siminiceanu aflat în mare formă, cum a fost cel de la lovitura liberă a lui Lungoci, când toată umea a văzut balonul în poartă. Egalitate la pauză, deși după numărul de ocazii Montana  ar fi trebuit să conducă la cel puțin un gol diferență.

După reluare, se joacă la fel. Buzoienii forțeză, ocaziile mari sunt ratate cu seninătate, iar ghinionul și face și el simțită prezența. Altfel e greu de explicat cum gazdele lovesc violent transversala de două ori în mai puțin de zece secunde.  Cei peste 1500 de fani buzoieni răsuflă oarecum mai ușurați în apropierea minutului 70, după ce Butiseacă obține un penalty și Mihăescu transformă,  culmea, tot cu ajutorul barei transversale. Se ajunge la prelungiri, regula golului marcat în deplasare nemaifiind valabilă.

Schimbările de jucători încină balanța către tulceni. La Montana intră jucători tineri, iar Hamangia mizează pe fotbaliti cu experiență. Aproape de finalul primei reprize de prelungiri, experimentatul Dimciu Halep profită de o nesincronizare a adversarilor și șutează violent din careu la colțul scurt, fără pic de speranță pentru un Goicea al cărui joc a fost mult superior celui din tur. Gazdele nu mai reușesc mare lucru, în timp ce experimentații Păun, Crețu sau Ciobanu au rutina necesară pentru a păstra rezultatul. La final, jocul se termină 2-2, iar echipa vizitatoare obține promovarea în liga a III-a, spre marea bucurie a suporterilor veniți de la Baia.

Dezamăgire a numerosului public venit de prin toate colțurile județului, care a sperat până în ultima clipă la o calificare miraculoasă. În plus, alături de Montana au fost și alte echipe, cum ar fi United București, echipă ce a trimis un frumos mesaj de încurajare echipei în ziua meciului. Felicitări și inimoasei galerii a Montanei Pătârlagele, care a încurajat permanent echipa favorită. La final, fiecare echipă și-a salutat suporterii, pe fondul uralelor fanilor oaspeți și a fumului galben-albastru provenit de la torțele și fumigienele susținătorilor echipei gazdă.

Povestea ceui mai bun sezon din istoria fotbalistică a orașului Pătârlagele se oprește, pentru moment,  aici. A fost o mare performanță, cucerirea în premieră a titlului de campion județean, iar calificarea în liga a III-a ar fi fost un bonus binemritat pentru Lixi,Costi și toți ceilalți. Din fericire, lucrurile merg mai departe, și pe 18 august Montana are șansa de a triumfa din nou, de această dată în Supercupa României, faza județeană. Adversară îi va fi echipa TEAM Săgeata, câștigătoarea Cupei României pe județ, echipă ce a eliminat dramatic în semifinale chiar pe Montana Pătârlagele. Partida va avea loc în nocturnă, pe cocheta arenă din Cernătești.

Anul 2023 rămîne în istoria fotbalului buzoian ca anul barajelor de promovare. Patru la număr, din păcate toate ratate. Mai întâi campioana și vicecampioana seriei a II-a din Liga a treia, Metaul Buzău și CSM Rm. Sărat, au fost oprite de moldovenii de la Ceahlăul și Foresta Suceava. Apoi, Gloria Buzău a ratat revenirea în elită, fiind învinsă de UTA Arad. Iar acum Montana iese cu capul cât se poate de sus dintr-un baraj spectaculos mai ales în manșa sa secundă. Felicitări tuturor echipelor buzoiene care au performat în acest sezon competițional!

MONTANA PĂTÂRLAGELE- HAMANGIA BAIA 2-2 (1-1,2-1,2-2,2-2)

AU MARCAT:Lungoci (7), Mihăescu (70-penalty), respectiv Mitroi (5), Dimciu Halep (102)

MONTANA:Goicea, Gheorghe, Stancu, Pană, Manea, Frînculeasa, Băicuș, Mihăescu, Lungoci, Voicu (cpt), Butiseacă  Au mai jucat Bulfei și Șindrilaru  Antrenor:Daniel Lixăndroiu

HAMANGIA:Siminiceanu, Păun, Milea, Coconașu, Mitroi, Chivu, Găiceanu, Ciobanu (cpt), T. Halep, Șicu, D. Halep   Au mai evoluat Crețu, Nicea, Vincențovici și Stoica   Antrenor: Mihai Guliu

Au arbitrat:Ovidiu Robu (Chitila), Cosmin Vatamanu (București) și Marian Istrate (Buftea)

Observator de arbitri:Petre Radu (București), Delegat joc:Daniel Lazăr (Ploiești)

(Articol: Florian NECULAI / Foto: buzau.net)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net