GLORIA-SHOW și succes nou! | Puncte mari obținute de buzoience

Avatar photo

Publicat

pe

Puncte mari obținute joi seară de elevele lui Daniel Anca, în urma succesului de pe teren propriu cu Craiova ex-selecționerului Bogdan Burcea. Profitând de eșecul Vâlcii în Giulești și a Brăilei pe teren propriu contra Gloriei Bistrița, buzoiencele își consolidează pentru moment a patra poziție în clasament, în urma celor două forțe din București, CSM și Rapid, și a ardelencelor de la Bistrița. Ceea ce echivalează cu un pas important făcut de Gloria Buzău în tentativa de a prinde din nou un loc de cupă europeană. Cine știe, poate de această dată va fi, în sfârșit, cu noroc!

Fără Bianca Harabagiu, accidentată pe o perioadă mai lungă, dar cu Mădălina Zamfirescu și Marija Petrovic revenite după accidentări, Gloria dominat partida, iar problema câștigătoarei nu s-a pus nici un moment. Au surprins plăcut evoluția Fantei Keita, parcă mai bună de la meci la meci, consistența Valentinei Blazevic, atitudinea Dzyianei Ilyina sau cascada de parade a Martei Batinovic. Dar parcă ceea ce a încântat cel mai mult publicul a fost pofta de joc a frumoasei extreme Alina Czeczi, jucătoarea Buzăului cu numărul 28 evoluând formidabil, marcând pe bandă rulantă și savurând la maxim fiecare reușită. Una dintre cele mai consistente partide făcute de Alina de când evoluează sub culorile Gloriei!

Craiova a deschis scorul după un minut de joc prin Ana-Maria Țicu, aceasta fiind singura dată când oltencele au condus pe tabelă. Ilyina a marcat rapid de două ori, dar aceeași Țicu a adus egalitatea la 2. Marchează apoi Keita, dar și Joao, iar pe tabelă scrie 3-3, ultima dată când avea să fie consemnată egalitatea. Treptat, Gloria se desprinde prin reușite semnate de Keita, Ilyina, Blazevic sau Moroianu, în vreme ce Melanie Bak face eforturi să țină Craiova în meci. Minutul 27 aduce diferența maximă de scor, după ce Andra Moroianu marchează din extremă pentru 21-13.Ultima reușită a primei reprize aparține goalgetter-ei Slezak Krpez de la linia de 7 metri, iar la pauză Gloria intră cu un avantaj liniștitor, 22-16.

Aceeași Krpez conduce cu succes ofensiva oaspetelor, bine secondată de Cristina Zamfir, și în minutul 38 scorul se strânge din nou, devenind 24-22, după un gol frumos marcat de cea din urmă. A fost însă un simplu foc de paie, căci Keita și Czeczi marchează aproape instantaneu și distanțează din nou pe gazde. Minutul 50 aduce un gol și pentru apărătoarea Kristina Prkacin, și ecartul este de șase lungimi în favoarea Gloriei, el menținându-se constant până la final.

Între timp, în poarta Gloriei, Marta apără tot ce se poate, chiar cu riscul unei accidentări. Pe final, portarul muntenegrean se resimte după o aruncare a Cristinei Zamfir. Jucătoarea Craiovei dorește să își ceară scuze portarului, dar este oprită de antrenorul echipei, nimeni altul decât soțul său, cu un gest categoric, care atrage murmure de dezaprobare din partea tribunei. Batinovic își revine, în uralele celor peste 1000 de fani, iar jocul continuă fără probleme. În ultimul minut marchează și Ancuța Iuganu, extremă folosită mai puțin, care evoluează cu un bandaj cât jumătate din picior, dar și Zamfir, a cărei reușită in extremis consfințește rezultatul final și victoria buzoiencelor, scor 40-36.

Urmează pentu Gloria o deplasare lungă și grea, tocmai la Baia Mare. Apoi, ceva mai relaxant pe teren propriu, contra Galațiului. Se apropie cu pași repezi meciul de pe teren propriu cu Brăila, un meci de care pe care. Iar la final cireașa de pe tort, un duel la Buzău contra CSM-ului, cel mai probabil campioană până la ora disputării acelui joc. Iar apoi , sperăm cu toții, emoții privind tragerea la sorți în cupele europene.HAI, GLORIA!

SCM GLORIA BUZĂU – SCM UNIVERSITATEA CRAIOVA 40-36 (22-16)

Arbitri: Claudiu Belean / Ștefan Hendrea

Buzău: Batinovic, Kelemen, Nenezic – Blazevic 10, Ilyina 10, Keita 7, Czeczi 6, Moroianu 3, Burlachenko 1, Iuganu 1, Petrovic 1, Prkacin 1, Zamfirescu. Antrenor: Daniel Anca.

Craiova: Curmenț, Șușnea – Krpez 10, Bak 6, Burcea-Zamfir 5, Jipa 4, Joao 3, Țicu 3, Andrei 2, Colac 2, Vâlcan 1, Cace, Pereira, Rodrigues. Antrenor: Bogdan Burcea.

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net