Conectează-te cu noi

Sport

Voința Cochirleanca, eliminată la PENALTY-URI de gălățenii de la Agrostar Tulucești

Avatar photo

Publicat

pe

Proaspăt încununată regină a campionatului județean, la categoria U19, Voința Cochirleanca a dat piept cu Agrostar Tulucești, din județul Galați. Partida a contat pentru turul 1 eliminatoriu și a suscitat un interes deosebit în comună, câteva zeci de suporteri fiind prezenți la stadion pe partea cu strada și încurajând puternic echipa gazdă.

Ajunși la teren cu ceva întârziere, datorată unor evenimente rutiere neprevăzute, moldovenii antrenați de Dumitru Horovei, jucător care prin 2011 a îmbrăcat și tricoul Gloriei Buzău, el retrăgându-se de altfel din fotbalul profesionist de la acest cub, au controlat jocul, ei având șansele de gol mai clare și mai numeroase. Plus un portar foarte inspirat, l-am numit aici pe Teodor Tacu, care a parat tot ce se putea. După un start mai bun al buzoienilor, cu o mare ocazie de gol, gălățenii au trecut la conducerea jocului și golul a venit logic, în minutul 29, când atacantul Denis Nicolae a trimis cu capul în plasă, din interiorul careului. 0-1 la pauză, și totul avea să se decidă în mitanul secund.

<

Cei de la Voința sunt mai incisivi în partea secundă, iar mult așteptata egalare survine în minutul 76, după reușita lui Cosmin Răpițeanu. Cei doi portari reușesc câteva intervenții bune, care păstrează scorul înregistrat cu un sfert de oră înainte de final. Și se ajunge la lovituri de departajare. Aici, oaspeții sunt mai inspirați și mai siguri pe ei, Ciortescu, Ioan și Nicolae  transformă fără probleme, în vreme ce Porumb și Marian Horhocea ratează pentru Cochireanca, iar Florin Răpițeanu înscrie, dar este prea puțin.

Bucurie mare în tabăra echipei oaspete, o echipă ajunsă in extremis la meci, dar care a practicat un joc solid, ce a dus-o în faza următoare a competiției. De partea cealaltă, regrete pentru inimosul Adi Horhocea, omul bun la toate pe acolo pe la Cochirleanca, a cărui echipă a părăsit însă cu capul sus competiția, după un joc agreabil, aspect subliniat de Liviu Ciobotariu și Adrian Petre, președinții celor două asociații județene de fotbal implicate în acest joc. Felicitări ambelor combatante, și mult succes pe mai departe tuturor!

Pentru Voința Cochirleanca au evoluat Samuele Tănase, Marian Zincă, Cosmin Marinescu (cpt), Iulian Tudor, Cosmin Horhocea, Florentin Leonida, Ion Nedelcu, Denis Porumb, Florin Răpițeanu, Cosmin Răpițeanu, Marian  Horhocea,  Adrian Dobre, Andrei Tudor, Marin Ionuț și Mihăiță Sare-Albă. Antrenor: Adrian Horhocea

Pentru formația învingătoare au jucat Teodor Tacu, Vasile Lepădatu, Gabriel Palade, Veronel Luca (cpt), Valentin Ciortescu, Silviu Dima, Bogdan Bratu, Gabriel Borș, Eduard Nistor, Gabriel Ioan, Denis Nicolae, Marius Iorga,Damian Iorga, Luca Horovei și Alexandru Iacob. Antrenor: Dumitru  Horovei

Au arbitrat fără probleme Ciprian Iurgen Lică (Constanța), Alexandru Filip (Constanța) și Marian Alexandru Negură (Mangalia)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net