EȘEC LA FINAL, GLORIA MERGE LA BARAJ!

Avatar photo

Publicat

pe

Fără antrenorul principal, fără căpitanul obișnuit de echipă și cu ceva titulari trecuți pe banca de rezervă, Gloria nu a reușit un rezultat pozitiv în Ghencea, în fața uneia dintre cele mai bune echipe din liga secundă. Jocul desfășurat într-un anonimat destul de pronunțat a fost

unul cu ritm, care a plăcut, cu ocazii mari de gol la ambele porți. Mai pragmatici, Chipirliu și ai săi au perforat poarta adversă de patru ori și au terminat sezonul pe loc direct promovabil. Asta, cel puțin din punct de vedere sportiv. Căci legisația în vigoare împiedică pe ”roș-albaștri” să joace sezonul viitor în eșalonul de elită al fotbalului românesc, scrie arenabuzoiana.ro.

Jocul, care nu a fost televizat, deși televiziunile mai mult sau mai puțin de sport s-au înmulțit ca și ciupericle după ploaie, a putut fi urmărit de cei interesați pe contul de Youtube al clubului gazdă. Probabil un Kielce-Veszprem văzut a șasea oară sau cine știe ce rezumat din Champions League fac rating mai mare decât un joc de fotbal din liga secundă. Apropo, scorul la fiecare reluare a unui eveniment rămâne același ca și prima dată. Oricât de multe reluari am vedea…

Revenim la joc. Buzăul începe ca de obicei curajos, Blejdea și Dudu sperie defensiva adversă, dar naivitățile din apărare își spun din nou cuvântul și Drăghici finalizeză simplu din careu pentru 1-0. Imdiat, CSA Steaua are ocazia desprinderii, dar bulgarul Chunchukov o dă în bară la propriu. Anterior, portarul Iancu, redevenit titular și căpitan de echipă, are o dublă intervenție reușită, la acțiunea purtată deBlejdea și Boiciuc.  Minutul 24 aduce egalarea, după ce Dudu pătrunde nestingherit de la centrul terenului și trimite plasat la colț,  de la marginea careului.

După ce ratează două șanse bune, Steaua revine în avantaj, după ce Chipiriu transformă un penalty destul de ușor acordat de arbitru. De notat că portarului Rusu nu i-a lipsit deloc mult să pareze lovitura, el deviind șutul, dar nu suficient încât să îl deturneze în afara porții. După ce Dudu mai ratează o ocazie mare de gol, Chipirliu recentrează cu capul pentru Ștefan Pacionel, care marchează din careul mic și stabilește scorul la pauză, Steaua-Gloria 3-1.

A doua repriză debutează cu modificări de efectiv, dar și cu un gol rapid, marcat cu capul de Chunchukov din 6 metri. Cei doi portari se întrec în parade reușite și  spectaculoase, iar atacantul Godwin, abia introdus, înscrie și el în minutul 64. De altfel, nigerianul a fost foarte activ de când a intrat, el mai având 3-4 ocazii mari de gol. Joc consistent și pentru mijlocașul Fulop, care a luminat jocul Buzăului prin câteva pase măiastre. Se termină 4-2 în favoarea gazdelor, portarul Iancu fiind cel care s-a opus pe final și a păstrat scorul stabilit în minutul 64.

Gloria merge la baraj, alături de Dinamo București. ”Câinii” vor da piept cu FC Argeș, în vreme ce în calea buzoienilor ies arădenii de la UTA. Luni a prânz se va stabii ordinea meciurilor. Fără a juca mare lucru în play-off, Oțelul Galați profită de eșecul dinamovist  de la Iași și promovează direct, alături de Politehnica. Iar CSA Steaua termină competiția în aplauzele puținilor fani, care își manifestă o dată în plus dorința arzătoare a promovării.

STEAUA – GLORIA BUZĂU 4-2 Au marcat:Drăghici (7), Chipirliu (33-penalty), Șt.Pacionel (45), Chunchukov (48), respective Dudu (24), Godwin (64)

Steaua: H. Iancu (cpt.), Corbu (Ad. Popa 46′), Beța, Ciocoteală (Mihăescu 22′), Ilie, Șt. Pacionel, Matei (Răducan 64′), Drăghici, Florea (Raicu 46′), Chipirliu (Balgiu 73′), Chunchukov     Antrenor: Daniel Oprița

Gloria Buzău:  Rusu, Greu (M. Ivan 79′), Vîrtej, Wiktorski (cpt.), Sălceanu, Trebotic, Lazăr (Șuteu 46′), Dudu, Fulop (Godwin 62′), Blejdea (Uțiu 46′), Boiciuc (V. Alexandru 46′)      Antrenor: Adrian Mihalcea (suspendat)

Au arbitratSorin Vădana (Cluj-Napoca), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Răzvan Claudiu Tudor (Craiova).

Observator de arbitri:Gheorghe Moise (Bucureşti).

Delegat de joc:Horaţiu Stănescu (Craiova).

(Articol: Florian NECULAI / Foto: facebook.com/CSASTEAUA)

Citește articolul integral pe arenabuzoiana.ro

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net