Din două, nici una! | Metalul pierde acasă iar Râmnicu Sărat la Suceava

Avatar photo

Publicat

pe

Deși rezultatele identice din turul barajului (1-1) păstrau șanse destul de însemnate pentru calificarea în finală, mai ales pentru Metalul, ambele formații buzoiene au cedat presiunii și au ratat accesul în ultimul act, care s-a dovedit a fi o afacere moldavă- Ceahlăul și Foresta Suceava se vor duela pentru un loc în viitoarea ediție a ligii secunde.

Mai plin ca niciodată, ”sinteticul” Metalul a fost gazda returului dintre buzoieni și nemțenii de la Ceahlăul. Oarecum surprinzător, bookmaker-ii dădeau ca favorită echipă oaspete, chiar dacă scorul de egalitate înregistrat în tur ar fi conferit prima șansă Metalului Buzău. Însoțiti de un contingent de 60 de suporteri zgomotoși, masați în două autocare și un colț de stadion, oaspeții au făcut legea pe gazon și s-au impus la limită, dar meritat. Iar Metalul a ratat o șansă cu care nu se va mai întâlni, probabil, prea curând.

Buzoienii au evoluat destul de apatic, deși la un decisiv pe teren propriu atitudinea trebuie să primeze. Defensiva oaspete, bine condusă de ”căpitanul” Stejărel Vișinar, fost la Aerostar Bacău, a funcționat de minune, iar la mijlocul ternului ghanezul Akwasi a fost magistral, recuperând și pasând cu mare exactitate.

Meciul a semănat ca desfășurare cu cel din tur. Oapseții au deschis scorul în urma unui corner, cum făcuse și Metalul în tur. Atunci marcase Nedelcu, acum a înscris Petra pentru moldoveni. Pe final de repriză, un penalty acordat cu destulă larghețe pentru gazde a adus egalarea. Atunci a marcat Patrick Petre pentru Ceahlăul, acum a egalat Arnăutu pentru buzoieni. 1-1 la pauză, la fel ca în urmă cu trei zile.

A doua repriză a fost controlată cumva de buzoieni, dar fără prea mare luciditate. Mai mult, Mihai Neicuțescu, jucător care nu a făcut prea mulți purici la Gloria (ca și antrenorul, de altfel), a prins probabul șutul și golul vieții de la 20 de metri la vinclu, și conturile erau rezolvate cu 35 de minute înainte de final. Mai ales că portarul Krell  intervine spectaculos, eficient, decisiv și miraculos în câteva rânduri și exasperează un stadion înțesat de lume. La final, bucurie maximă în tabăra nemțeană, și multe lacrimi pentru buzioieni, care realizează că au ratat o șansă mare, pe care nu o întâlnești zi de zi.

CSM Râmnicu Sărat a cedat și ea la Suceava, într-un joc care s-a decis după pauză. ”Galben-verzii” au marcat de două ori după pauză și merg în finala cu Ceahlăul, iar râmnicenii pun punct unui sezon remarcabil, în care au condus ierarhia mare parte din campionat și s-au încoronat vicecampioni ai seriei.

Acum, toate privirile sunt ațintite asupra jocului Gloriei cu UTA, în barajul de promovare/retrogradare în prima ligă. Până acum, weekend-ul sportive buzoian a fost de coșmar – fetele de la handbal au ratat vineri prezența în cupele europene, iar Metalul și Râmnicu Sărat au eșuat sâmbătă în tentativa de a accede în finala pentru promovarea în liga a doua. Să sperăm că măcar Gloria Buzău va obține un rezultat care să îi permit să spere la promovarea în prima ligă. HAI, BUZĂUL!

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net