Conectează-te cu noi

Sport

Marina Andreea Baboi de la CSM Gloria Buzău obține locul 2 la Memorialul "Iolanda Balaş Soter"

Avatar photo

Publicat

pe

SURSA FOTO: ARHIVA

Memorialul „Iolanda Balaş Soter” a avut loc duminică, în cadrul celei de-a 68-a ediții a Campionatelor Internaționale de atletism ale României „Iolanda Balaş Soter”. Evenimentul s-a desfășurat pe Stadionul „Iolanda Balaş Soter” din Capitală, adunând atleți talentați din întreaga țară.

În proba de 200 de metri, tânăra atletă buzoiancă Marina Andreea Baboi, reprezentând SCM Gloria Buzău. A obținut locul 2 în competiție, consolidându-și statutul de sportivă promițătoare din atletismul românesc.

Maria Valeria Bisericescu de la CS Rapid București a câștigat prima poziție în proba de 200 de metri, cu un timp de 24.02 secunde, demonstrându-și calitățile atletice. Cu toate acestea, Marina Andreea Baboi nu s-a lăsat depășită și a obținut un timp impresionant de 24.09 secunde, adjudecându-și locul 2. Performanța sa excelentă a fost apreciată de spectatori și de cei prezenți la eveniment.

Pe locul 3 s-a clasat Ioana Adnana Vrînceanu de la SCM Bacău, care a încheiat cursa în 24.79 secunde. Memorialul „Iolanda Balaş Soter” este o competiție de atletism dedicată memoriei celebrei atlete române Iolanda Balaş Soter, una dintre cele mai de succes săritoare în înălțime din istoria sportului românesc. Evenimentul reprezintă un prilej de a celebra și de a încuraja tinerele talente din atletismul românesc, precum Marina Andreea Baboi, care demonstrează că viitorul sportului în țară este promițător.

SCM Gloria Buzău se mândrește cu Marina Andreea Baboi și cu rezultatele obținute în cadrul competițiilor sportive. Performanța sa la Memorialul „Iolanda Balaş Soter” confirmă angajamentul clubului în promovarea sportului și susținerea tinerilor atleți talentați.

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net