Conectează-te cu noi

Sport

Gloria Buzău a încheiat perioada meciurilor de pregătire a noului sezon la Râmnicu Sărat

Avatar photo

Publicat

pe

Gloria Buzău a încheiat perioada meciurilor de pregătire a noului sezon cu o deplasare scurtă, de circa 30 de kilometri, pe terenul lui CSM Râmnicu Sărat. Un nou pas în tentativa antrenorului Prepeliță de a contura un prim unsprezece și un bun prilej de verificare contra unui adversar redutabil, care anul trecut a fost una dintre revelațiile Ligii a III-a, fiind la un pas să joace marea finală, cu promovarea pe masă. Spre lauda lor, râmnicenii își mențin aceeași politică de a se baza în mare parte pe jucători locali, pe produse ale grupelor de copii și juniori, capitol la care CSM nu stă deloc rău. Așa cum au demonstrat la competițiile în care au fost angrenați.

Jocul de sâmbătă a fost controlat în mare parte de divizionara secundă. Jucătorii care au fost rezerve la testul de joi contra Bacăului (2-1) au fost acum titulari, iar în minutul 70 s-a efectuat schimbarea de linii. Singurul care a ”rezistat” în teren tot jocul pentru Gloria a fost portarul Norbert Haymamba, goalkeeper-ul camerunez fiind de această dată integralist.de partea cealaltă, ”galbenii” au rulat și ei tot lotul, deși acesta a fost mult mai redus numeric, conținând numai cinci rezerve.

Scorul a fost deschis destul de repede, după doar patru minute de joc. Un atac elaborat al Gloriei îl aduce pe Sălceanu în poziție de centrare pe partea stângă, acesta trimite la firul ierbii pentru un Dragoș Lazăr care vine lansat și reia puternic din careu sub bară. În minutul 35 macedoneanul Angelov trimite ”din prima” în poartă și stabilește scorul la pauză, deși am mai consemnat câteva șanse bune de gol, în special de partea buzoienilor.

Repriza secundă începe cu o ”torpilă” marca Socol, care reduce scorul cu un șut vioent din careu, fără speranțe pentru portarul advers. Se joacă tare, jucătorii nu se menajează deloc, iar în minutul 70 intră zece jucători noi pentru oaspeți. Unul dintre aceștia, ex-dinamovistul Andreas Mihaiu, este și cel care închide tabela cu un gol din interiorul careului.
Un test util pentru ambele formații, dar îndeosebi pentru Gloria Buzău, echipă care în numai zece zile va debuta în noul sezon competițional. Cu obiectiv asumat de a promova, buzoienii se vor deplasa pe terenul proaspăt retrogradatei CS Mioveni, pentru un joc ce urmează a se disputa înn nocturnă, marți, 8 august, de la ora 18,30. Pentru râmniceni va urma probabil un meci de Cupa României, în deschiderea sezonului ce va debuta pe final de august.

CSM RÂMNICU SĂRAT – GLORIA BUZĂU 1-3 (0-2)
Au marcat: Socol (52), respectiv Lazăr (4), Angelov (35), Mihaiu (80)
CSM Rm. Sărat: Râpeanu, Ceaușel, Tănase, Năstase, Calotă, M. Ionescu, Danciu, Socol, Ignat, Constantinescu,Fl. Alexandru Au mai jucat C.Ionescu, Tănăsele, D. Șerban, Legănuț și Păun Antrenor: Marius Tîrîlă
GLORIA: Haymamba, Pîrvulescu, Diniz, Dobroslavlevici, Sălceanu, Zamfir, Brîncoveanu, Lazăr, Golan, Agelov, Radic Au mai evoluat: M.Ivan, Mihaiu, Nadolu,Pervan, Tănasă, Wiktorski, Ferraresso, Patsapis, Dumitru și Georgiev Antrenor: Andrei Prepeliță
Au arbitrat Diana Ungureanu, Ionuț Biga și Ștefan Oancea

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net