LIGA4: Rezultatele etapei play-off și play-out | Debut cu dreptul, dar nu fără emoții pentru campioană!

Avatar photo

Publicat

pe

Campioana în exercițiu și deținătoarea Supercupei județene, Montana Pătârlagele, nu a avut deloc un meci ușor cu ambițioasa Glorie din Vadu Pașii. Fără Gabriel Tănase, omul ”bun la toate” la echipă, roș-negrii din vecinătatea Buzăului și-au vândut scump pielea pe terenul Montanei, cedând în cele din urmă după un gol frumos, venit pe final de joc.

Jocul a început furtunos, iar Petre Constantin a deschis scorul după șapte minute de joc, după o frumoasă acțiune personală, asezonată și cu puțin noroc. În prealabil, ambele formații rataseră ocazii bune de gol, prin Lungoci și respectiv Iulian Manole. Campioana iese la atac, Manea și Mihăescu îl pun la treabă pe portarul advers, care se descurcă onorabil. Asta până în minutul 21, când același Mihăescu centrează superb cu exteriorul și ”căpitanul” Piștea deviază spectaculos din plonjon pentru 1-1. Amfitrionii continuă să domine ostilitățile, ratează ocazii mari, dar cea a vizitatorilor este efectiv monumentală. Ea parcă a prefațat golul marcat în minutul 34 – ”decarul” Cristea centrează bine din lovitură liberă, balonul este recentrat, iar Vasilescu trimite plasat la colț din careu. Avantajul Gloriei nu durează prea mult, pentru că Bobe îl lansează perfect pe Lungoci cu o pasă lobată în careu, iar acesta ”înțeapă” mingea în poartă, pe lângă portarul ieșit în întâmpinare. 2-2 la pauză, rezultat oarecum echitabil!

Partea a doua a jocului a fost mult mai scăzută ca ritm și intensitate. Gazdele au căutat să dea lovitura decisivă, au presat, dar fără prea mare pericol. Dincolo, elevii lui Georgian Ion au irosit, la rândul lor, câteva șanse bune de gol. Și cum soarta surâde celor ce cred în ea, fundașul Bogdan Scarlat a trimis spectaculos în plasă în minutul 85 și a declanșat fiesta în tribunele micuțului stadion de la poalele muntelui. Nimic altceva notabil până la final, iar Montana pornește în play-off cu dreptul, chiar dacă este la mare distanță de liderul din Lanurile. Urmează pentru elevii lui Dan Lixăndroiu o deplasare la Berca, un preambul al meciului de Cupă programat în aprilie.

MONTANA PĂTÂRLAGELE – GLORIA VADU PAȘII 3-2 (2-2)

Au marcat: Piștea (21), Lungoci (37), Scarlat (85), respectiv Petre (7), Vasilescu (34)

MONTANA: Goicea, Bobe, Mihăescu, Voicu, Scarlat, Pană, Lungoci, Manea, Tănase (Șindrilaru), Gheorghe (Bulfei), Piștea (cpt) (Frânculeasa) Antrenor: Daniel Lixăndroiu

GLORIA: Marcu, Vasilescu, I. Manole, M. Manole, Corcodel, Cazacu (cpt) (E. Irimia), Marcoșanu, Iacob (Matei), Oprea, Cristea, Petre (Popa) Antrenor: Georgian Ion

Au arbitrat Cristi Fliter, Florin Eftimie și Ștefan Oancea | Observator: Sorin Petre

În celelalte partide desfășurate astăzi s-au înregistrat următoarele rezultate:

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net