Metalul și Olimpia, învinse în barajul pentru LIGA2

Avatar photo

Publicat

pe

Week-endul a adus vești triste pentru microbiștii din Buzău, întrucât nici Metalul, nici CSM Râmnicu Sărat nu au reușit să avanseze în runda finală a barajelor pentru promovarea în Liga a II-a, după ce au fost învinse de Ceahlăul, respectiv Foresta. În meciul disputat la Buzău, oaspeții de la Ceahlăul au deschis scorul rapid, în minutul 11, prin Petra, după o fază fixă prelungită, în care jucătorii Metalului nu au reușit să respingă mingea din careu. Mijlocașul născut la Orșova a reluat cu capul din apropierea porții, după ce balonul a fost recentrat.

Cu toate acestea, echipa gazdă a reușit să egaleze chiar în ultima fază a primei reprize, prin golul marcat de Arnăutu. Metalul a primit o lovitură de pedeapsă, transformată cu succes de atacantul în vârstă de 33 de ani. Golul decisiv pentru Ceahlăul a venit la cinci minute de la reluarea meciului. Neicuțescu a executat o lovitură de la 25 de metri, trimitând mingea în vinclul porții apărate de Dinu. Portarul, unul dintre cei mai buni jucători ai Metalului, nu a putut face nimic în fața șutului puternic al fostului jucător de la Dinamo.

Deși Metalul a atacat cu determinare până în ultimul minut, nu a reușit să înscrie golul egalizator. După înfrângerea în dubla manșă, echipa lui Vali Stan părăsește competiția cu scorul general de 2-3 în favoarea Ceahlăului.

În paralel, la Suceava, Olimpia a suferit o înfrângere categorică în fața gazdelor de la Foresta, scor 2-0. Foresta a ratat chiar o lovitură de pedeapsă în minutul 36, dar a reușit să înscrie două goluri în minutele 52 și 57. Având în vedere că în prima manșă cele două echipe încheiaseră la egalitate, 1-1, moldovenii au obținut victoria globală și vor avansa în runda următoare a barajelor.

Astfel, aventura pentru echipele buzoiene Metalul și Olimpia s-a încheiat prematur, iar ambele echipe vor rămâne în eșalonul actual în sezonul următor.

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net