APROAPE! ATÂT DE APROAPE…

Avatar photo

Publicat

pe

SCM Gloria Buzău a fost miercuri foarte aproape să detoneze ”bomba”sezonului de handbal feminin, tocmai în Polivalenta din Parcul Tineretului, fief-ul campioanei CSM București. În continuare fără antrenorul principal, buzoiencele au avut o evoluție remarcabilă și curajoasă, dar au căzut pradă, oare a câta oară, propriilor erori. Trei atuncări de la 7 metri ratate, plus altele în bară și ratări din poziții ideale, precipitări și baloane pierdute cu mare ușurință, toate acestea nu au cum să nu conteze în fața echipei care a cucerit laurii în ultima ediție de campionat. Adăugăm aici un arbitraj care nu a influențat decisiv soarta jocului, dar a intervenit pro-gazde în momente cruciale, cum ar fi faza ultimului gol, când au trecut cu vederea un fault la Papp și și faza s-a finalizat cu golul izbăvitor marcat de CN 8. Dar probabil, ca și în alte domenii și în viață, peștele mic nu prea are nicio șansă în fața celui mare…

Fără Glauser și Omoregie, probabil menajate după galopul de sănătate cu Buducnost Podgorica, CSM-istele s-au trezit conduse mai toată prima repriză. Debutul de joc a aparținut bielorusei Dziyana Ilyina, care a marcat de două ori cu execuții în forță. Este adevărat, Neagu și Mortensen egalează rapid, iar ulterior Ostergaard aduce pentru prima dată gazdele în avantaj. Se merge cap la cap până în minutul 12, când Burlachenko marchează și distanțează Buzăul la două lungimi pe tabelă (5-7). V fi și mai rău pentru ”albastre”, căci după ce Neagu și Arntzen egalează, urmează șapte minute magice pentru Gloria. Nicolae, Coman și Papp marcehază consecutiv și duc scorul la un nescontat 7-10, forțându-l pe antrenorul Vasile să solicite time-out. Timp de odihnă luat inspirat, căci după ce se reia jocul CSM marchează de cinci ori consecutiv și scorul devine 12-10 în favoarea gazdelor. Ilyina și Moroianu egalează la 12, iar un contratac rapid finalizat cu succes de Kobylinska stabilește scorul la pauză, un 14-13 pentru CSM București, după o repriză în care Buzăul a fost ”vioara întâi” și surpriza plăcută.

În partea a doua se marchează din nou alternativ, până în minutul 50, când Arntzen transformă o aruncare de la 7 metri și duce amfitrioanele la 22-19. Spre lauda lor, oaspetele nu renunță a luptă și se agață de adversar, uneori și la propriu, iar minutul 59 găsește cele două echipe la egalitate, 24-24. Finalul este unul nebun, pe măsura jocuui de până atunci – Zaadi greșește, iar Papp recuperează balonul pentru buzoience. Conducerea tehnică improvizată a Buzăului ia un time-out care mai mult strică lucrurile, fără a aduce nimic în plus, și schema eșuează lamentabil. Papp este faultată, dar nimeni nu vede, Neagu marchează pe contraatac, Ilyina șutează de la centrul terenului în disperare de cauză și CSM București se impune la un gol, deși o remiză ar fi fost mai mult decât echitabilă.

Rămâne un joc bun din partea Buzăului, apreciat la unison de toți cei prezenți și răsplătit prin aplauze generoase. Din păcate, impresia aceasta plăcută va dispărea după un anumit timp, și va rămâne doar ”vistieria” goală. Poate uneori este mai bine să fii și puțin cinic și să joci slab, dar să pleci cu punct sau puncte. Poate, cine știe, data viitoare…

Revedere cu ”Jor” și ”Moci”

În vara lui 2021, mai precis pe 29 august, SCM Goria Buzău obținea Cupa și Supercupa României la handbal feminin, înregistrând cea mai mare performanță din istoria clubului. Printre protagonistele succesului de atunci se numărau, alături de celelalte fete minunate, Andreea Rotaru și Alina Iordache, astăzi la CSM București, una în teren, cealaltă în staff, ca antrenor cu portarii. Și putem spune că Alina nu face deloc o treabă rea, putând fi și ea considerată ”vinovată” de intervențiile cu care Marie Davidsen a înclinat balanța în favoarea echipei sale. A fost o revedere foarte plăcută, cu Alina schimbând câteva vorbe cu suporterii buzoieni, moment imortalizat în câteva fotografii. Să nu uitâm că Alina Iordache a fost portar la Gloria când nu erau bani mai deloc, apoi antrenor când bugetul este mai mult decât generos. Pentru tot ce ați făcut la și pentru Gloria Buzău, MULȚUMIM, ALINA IORDACHE! MULȚUMIM, ANDREEA ROTARU!

CSM BUCUREȘTI – SCM GLORIA BUZĂU 25-24 (14-13)

Arbitri: Claudiu Ghesoiu / Ionuț Tița

CSM: Davidsen, Eriksson – Neagu 9, Dindiligan 4, Kobylinska 3, Arntzen 2, Flippes 2, Ostergaard 2, Ingstad 2, Pintea 1, Zaadi, Nikolic, Rotaru. Antrenori: Adrian Vasile, Iulia Curea, Alina Iordache.

Buzău: Măzăreanu, Pijevic – Ilyina 6, Nicolae 3, Burlachenko 2, Blazevic 2, Bucur 2, Coman 2, Iuganu 2, Moroianu 2, Petrovic 2, Papp 1, Pal. Antrenori: Radu Moldovan, Gabriel Borodi.

(Articol: Florian NECULAI)

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL

Dacă ești pasionat de sport, te așteptăm să te înscrii în grupul de WhatsApp SPORTUL BUZOIAN (click aici pentru a te înscrie). Suntem singura publicație din Buzău care afișăm rezultatele în timp real din fotbalul județean. Dacă dorești să vezi partidele trasmise în direct, ABONEAZĂ-TE la canalul nostru de YOUTUBE. Vă stăm la dispoziție și pe e-mail la adresa contact@buzau.net