VICTORIE pentru GLORIA BUZAU in Cupa Romaniei la fotbal

Septembrie 27 19:32 2022 by Sportul Buzoian

Unul dintre cele cinci dueluri programate de Federația Română de Fotbal astazi (marți), 27 septembrie, în cadrul Play-off-ului Cupei României va avea loc la Lipova, între divizionara terță Șoimii și una dintre pretendentele la un loc în prima ligă în viitorul sezon, Gloria Buzău. Confruntarea începe la ora 16:30 și se dispută pe cea mai nouă arenă din țară, de 1.520 de locuri, inaugurată de formația de pe Valea Mureșului în urmă cu 10 zile, cu ocazia unui succes rotund, 5-0, cu Avântul Periam, din Seria a 8-a a Ligii 3.

Un meci cu emotii pe buzoieni desi au deschis scorul in minutul 15, Oteliță a centrat din dreapta în 12 metri, Buta iese târziu dintre buturi și Alexandru Boiciuc trimite  cu capul pe lângă el în plasă dar minutul patruzeci modifica tabela la 1-1 dupa ce defensiva Gloriei se complică la 18 metri de poarta lui Albert Popa, Ovidiu Bulza e pe fază și trimite un șut pe jos ce prinde pe picior greșit defensiva și portarul buzoian.

Minutul 72 aduce reușita de generic TV din partea lui Sebastian Susan. Mijlocașul gazdelor a executat magistral o lovitură liberă de la 35 de metri, poziție centrală, mingea merge la paianjen în stânga lui Albert Popa iar 3 minute mai tarziu Gaitan execută o lovitură liberă din dreapta, Mihai Neicuțescu reia cu capul lângă bara din dreapta lui Buta si duce meciul in prelungiri.

Minutul 104 aduce bucuria in tabara Gloriei,  Honciu a centrat din drepta, iar Ariel Lopez a înscris cu o lovitură de cap puternică sub transversală  iar minutul 119 pe o contră, Rareș Uțiu înscrie cu un șut de la 23 de metri, ce s-a dus în dreapta lui Buta. Gloria Buzău transpiră din greu pentru calificarea în grupele Cupei României

Lipova: R. Buta – Cristiu, D. Pop, Abel Popa, Pamfile – A. Gavrilă, Susan, Salhi, Ov. Bulza – Bădăuță, Filimon. Rezerve: Jianu – Nagy, Giosu, Sabău, Mare, Clej, Modan, Românu, Hațegan. Antrenor: Adrian Abrudean

Buzău: Albert Popa – Oteliță, Vîrtej, Lopez, Uțiu – Gaitan, Honciu – Al. Munteanu, Neicuțescu, D. Lazăr – Boiciuc. Rezerve: Stoian – Ciobanu. Matiș, Cârstocea, Wiktorski, V. Alexandru, Al. Manea, Sălceanu, Bucur. Antrenor: Cristian Pustai

Arbitri: Norbert Kemenes (Baia Mare) – Raul Ghiciulescu (Lugoj-Timiș), Ioan Humiță (Armeniș – Timiș). Rezervă: Alexandru Șuvar (Sibiu)

Delegat de joc: Raluca Elena Șerban (București)