Turneul Speranțelor FRF s-a disputat astăzi la Buzău

Comitetul Executiv al FRF a aprobat, inca de anul trecut, organizarea unei competiÈ›ii naÈ›ionale de elită la nivel Under 14 dedicată selecÈ›iei È™i formării noilor generaÈ›ii de jucători pentru echipele reprezentative.

Astăzi la Buzău a avut loc etapa regională, Buzăul făcând parte din regionala 2 alături de Vrancea, GalaÈ›i, Brăila, Tulcea È™i ConstanÈ›a. Cei multi copii au fost convocaÈ›i de la Liceul Cu Program Sportiv "Iolanda Balas Soter" Buzău (8) iar în urma acestui trial se vor alege 17 copii care vor merge în faza următoare a selecÈ›ie organizate de FRF.

Regiunea 5 – Timiș, Arad, Caraș-Severin, Hunedoara
Regiunea 6 – Brașov, Covasna, Harghita, Alba, Sibiu, Mureș
Regiunea 7 – Satu Mare, Maramureș, Bihor, Cluj, Bistrița-Năsăud, Sălaj
Regiunea 8 - București și Ilfov – 4 echipe

Lot jucatori: Portari: Rapeanu C. (Rm. Sarat), Dinu Mario (Lps Buzau); Fundasi: Ciurea G. (Lps Buzau), Lemnaru C. (Lps Buzau),Calota S. (Rm Sarat), Rateanu C. (Rm Sarat), Gutu A. (Metalul), Popescu V. (Nehoiu); Mijlocasi: Manea R. (Lps Buzau), Albu M. (Lps Buzau), Miclea V. (Lps Buzau), Mihaila Darius (Lps Buzau), Sali Florin (Lanuri), Soaita A. (Rm Sarat); Atacanti: Jose Lopez (Lps Buzau), Paturca A.(Rm Sarat), Lazar (Viitorul); Antrenori: IonuÈ› Damir - Anton Nicolae; Referent zonal: Cristian Lupu.

ÃŽn urma disputării celor două meciuri, reprezentativa Buzăului a terminat cu o înfrângere È™i un rezultat de egalitate (0-0 cu Vrancea È™i 0-1 cu Brăila). S-au jucat câte 3 reprize a câte 15 min. După fiecare repriză se schimbau câte 5 jucători, astfel încât fiecare copil să joace câte 2 reprize.