NUMAI 40 DE MINUTE! FRUMOS, DAR INSUFICIENT…

Ianuarie 20 18:15 2023 by buzau.net

Ultima etapă a turului din Liga Florilor a programat o deplasare infernală pentru elevele lui Daniel Anca, tocmai în ”bârlogul” lui CSM București. Cu un lot numeros și de calitate, echilibrat atât numeric cât și valoric, ”tigroaicele” s-au impus la capătul unei dispute unde au suferit în prima parte, dar la capătul căreia s-au bucurat de un nou succes și de securizarea poziției de lider, scrie arenabuzoiana.ro.

Obișnuită să cam dea de pământ cu orice adversar, vicecampioana a părut descumpănită de o replică tăioasă a adversarei. Altfel, greu de explicat cele 230 de secunde din debut, timp în care bucureștencele nu au marcat. De partea cealaltă, Gloria parcă a început să se și apere, față de meciul contra Mioveniului. Este adevărat, antidotul pentru pivoți masivi încă nu a fost găsit, de data asta rolul argeșencei Cîrjan de etapa trecută fiind jucat cu mare succes de internaționala Crina Pintea.

Scenariul se repetă de câteva ori la indigo-Gloria conduce la un gol, adversarele egalează. Asta până în minutul 18, când ”Ancuța” Iuganu marchează spectaculos și buzoiencele se desprind treptat la 8-12. Își intră în rol și Omoregie, dar Iuganu este irezistibilă și Buzăul urcă din nou la patru lungimi, 12-16 (min. 23). Urmează însă șase minute de coșmar, în care oaspetele alternează erorile cu ratările, iar gazdele întorc scorul, grație în principal reușitelor semnate de Neagu și Arntzen (19-12,min 29). Iuganu marchează și ea din 7 metri, stabilind scorul la pauză, 19-17 în favoarea amfitrioanelor.

Partea a doua nu are istoric. Moroianu egalează la 22, Zamfirescu la 23…și cam atât! Ultimile douăzeci de minute sunt de coșmar pentru buzoience, deși brigada de arbitri se arată foarte blândă cu ele, reușind totodată să irite echipa gazdă, cu antrenorul Vasile și superstarul Neagu în fruntea protestelor. Finalul aparține frumoasei Malin Aune, jucătoare ce se va desăpărți de bucureștence la finalul sezonului. Scor final, 36-27 pentru CSM București!

Când în continuare joci fără patru piese de bază (Harabagiu, Ilie, Subțirică, Batinovic), iar în fața ta stă o echipă care are de ales în poartă între rezerva Norvegiei, titulara Franței și titulara Suediei,mai mult nu se poate face. Apropo de portari, Evelina Eriksson (13 parade, un gol marcat) și Raluca Kelemen de partea cealaltă (8 parade) au fost și ele la înălțime. Din păcate, când părea în mare formă, portărița Gloriei a fost déjà acontată de Vâlcea...

CSM București- SCM Gloria Buzău 36-29 (19-17)

Au arbitratAdrian Georgescu și Dorin Moldoveanu

CSM București:Davidsen, Glauser, Eriksson (1) – Arntzen (7), Aune (5), Neagu (9), Zaadi (1), Omoregie (2), Pavlovic (2), Sudakova (2), Alivodic (4), Pintea (4), Dindiligan               Antrenor: Adrian Vasile

Gloria Buzău:Kelemen, Nenezic – Burlachenko (4), Iliyna (4), Blazevic (2), Zamfirescu (4), Iuganu (10),Moroianu (2), Petrovic (3)  Antrenor: Daniel Anca

(Articol: Florian NECULAI / foto: Georgian Valentin Facebook)