Derbyul etapei câștigat de Știința Cernătești | Lider in LIGA4 cu trei victorii consecutive

Septembrie 10 21:00 2022 by Sportul Buzoian

Derbyul etapei a treia, s-a desfășurat astăzi la Cernătești în fața a peste 200 de suporteri, unde CS Știința Cernătești a primit vizita echipei ACS Gloria Vadu Pașii. Un derby ar orgoliilor ținând cont de migrarea masivă din iarna trecută a jucătorilor care au trecut în tabăra celor de la Cernătești.

A fost un joc disputat, un joc cu goluri frumoase dar și cu cartonașe galbene și roșii. Partida a început în forță, Vadu Pașii reușind să deschidă scorul încă din minutul 3 prin Iacob Alin, scor ce rămâne pe tabelă doar trei minute, Ioniță Cosmin reducând din diferență în minutul 6. Meciul s-a jucat pe contre, cu ocazii de ambele părți.

Minutul 24 este minutul care parcă s-a oprit timpul în loc pentru echipa lui Gabi Tănase. Portarul Popescu Răzvan oprește o situație clară de gol faultandu-și adversarul iar arbitrul Drucea Catalin îi acordă direct, cartonașul roșu.

Ioniță Cosmin aflat în mare formă a reușit să își ducă echipa în avantaj și să înscrie în minutul 26. Astfel a dus echipa spre vestiare cu un avans de un gol. Pauza nu aduce mari schimbări, Gloria Vadu Pașii aflată în inferioritate numerică încearcă să revină în joc dar același Ioniță Cosmin duce scorul la 3-1 printr-un gol superb în minutul 60. Intensitatea jocului nu scade, Bălan Georgian reușind să reducă din diferență în minutul 92. Astfel la finalul partidei, CS Știința Cernătești - ACS Gloria Vadu Pașii 3-2, scor ce duce echipa, după 3 etape, în fruntea clansamentului ligii a IV-a, dar și prima înfrângere pentru trupa lui Sorin Bodoc.

CS Știința Cernătești: Mindileac Marius, Manole Iulian (Săraru Valentin), Leu Robert (Untea Andrei), Pasa Marius, Manole Madalin, Dragomir Georgian, Postolache Ionut, Braiescu Alin, Ioniță Cosmin, Poterasu Daniel, Petrescu Nicusor.

ACS Gloria Vadu Pașii: Popescu Răzvan, Badea Adrian, Coman Ion (Iurăș Marius), Nedelcu Adrian, Oprea Marian, Bălan Georgian, Cristea Cosmin, Andrei Cosmin (Vasilescu Catalin) , Serbanoiu Georgian(Sandru Alexandru), Dumitru Nicolae (Marcu Adrian), Iacob Alin.

Brigada de arbitrii: Drugea Catalin, Alexandru Eugen, Popescu Dragoș. Observator: Guloiu Catalin

AJF Buzău a programat pentru acest weekend etapa a III-a, a LIGII a IV-a din fotbalul buzoian. Astfel sâmbătă 10 septembrie și duminică 11 septembrie se vor disputa următoarele partide: