33 de medalii naționale pentru sportivii antrenați de Costin Stanciu

Octombrie 18 15:38 2021 by buzau.net

În weekend, s-a desfășurat în localitatea Dragomirești, județul Dâmbovița, Campionatul Național de Karate Goju-Ryu Tradițional, organizat de Federația Română de Karate, singura recunoscută olimpic, unde au participat 25 de sportivi buzoieni pe mai multe categorii de vârstă și kilograme.

Sportivii buzoieni au avut prestații foarte bune, reușind să fie prezenți în 22 de finale din care au câștigat 12.

Astfel, elevii antrenați de către Sensei Costin Stanciu, au câștigat 33 de medalii (12 medalii de aur, 10 medalii de argint și 11 medalii de bronz).

Printre medaliați se numără sportivi care ne-au obișnuit deja cu rezultate foarte bune, dar și un număr mare de sportivi care sunt la prima performanță de acest fel.

Remarcații acestui eveniment au fost Sebastian Bratu și Sebastian Alixăndroiu, sportivi la SCM Gloria Buzău, ambii reușind să domine competiția de la un capăt la altul și să-și adjudece câte două medalii de aur pe cele două probe la care au participat.